Tüp Bebek Tedavisinde Yenilikler

Son yıllarda çocuksuz ailelere bir umut olan tüp bebek tedavisindeki son gelişmeler…

Donmuş yumurtalar-ileri yaşlarda doğurganlığını korumak isteyen kadınlar için bir mucize mi? Kanser tedavisi sonrasında hala doğurgan kalmak isteyen kadınlar da bundan yararlanabilir mi?
Yeni yumurta dondurma yöntemleri ile taze yumurtalar ile eşdeğer döllenme oranları sağlanmıştır. Bu teknikten özellikle üreme potansiyeli azalmaya başlayan henüz evlenmemiş kadınlar ve kanser tedavisi (kemoterapi ve radyoterapi) nedeni ile doğurganlığını kaybetme riski ile karşı karşıya kalan kadınlar yararlanabileceklerdir.

Tüp bebek ve genetik,çiftlere ne yenilikler vaat ediyor?

Preimplantasyon genetik tanı ve tarama ile tek gen hastalıkları (Akdeniz Anemisi,Kistik Fibrosis,Orak Hücreli Anemi,Spinal Muskuler Distrofi,Myotonik Distrofi,Retinitis Pigmentosa,Frajil X Sendromu,Canavan Hastalığı vb) nedeni ile daha önce etkilenmiş çocukları olan çiftlere PGT ile etkilenmemiş kardeş doğumu sağlanmaktadır. Bu uygulamaların HLA doku tiplemesi ile beraber yapılması sonucunda doku uyumu olan kardeş doğumu ve bu kardeşten kök hücre nakli yapılabilmektedir.

Azospermik erkeklerde testislere kök hücre nakli mümkün mü?
Azospermi yani menide sperm olmaması durumunda bugünün teknolojisi TESE adı verilen bir cerrahi yöntem ile testislerden sperm bulunduğu takdirde mikroenjeksiyon işlemi ile gebelik olasılığı tanımaktadır. Bir tür tüp bebek uygulaması olan bu işlem maalesef cerrahi olarak testis içinde sperm bulunmayan olgular için herhangi bir çözüm getirmemektedir. Bu çiftlere bugün için önerilen beklemek ve teknolojinin gelişmesi ile yarın neler olacağını görmektir.

Son zamanlarda çok fazla gündemde olan kök hücre tedavisi bu çiftler için çözüm olabilir mi?
TESE işleminde de sperm bulunmayan azospermik erkeklerde kök hücreler dahi kaybolmuş olduğundan bu teknik en azından kendi kök hücrelerinin nakli bugün için mümkün değildir. Ancak vericiden alınan kök hücrelerin testis içine nakli belki gelecekte mümkün olacaktır. Beklenen teknolojik gelişmelerden biri de embryonik kök hücrelerden gamet yani döl hücresi yapımıdır (stem cell derived gametes). Burada klonlama gibi tekniklerin gereksinimi uygulamayı zorlaştırmakta ve etik tartışmalara yol açmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisinde Önemli Gelişmeler:

HLA- G Nedir? Tüp Bebek için Mucize midir?
İlaçsız Tüp Bebek Tedavisi
Sperm Mıknatısı Nedir? Etkisi Var mıdır?
Etkinliği Kanıtlanmamış Tedaviler
Erkeklerde Kök Hücre Nakli

Prof. Dr. Bülent Tıraş

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share