Unutkanlık Hipotroidi Belirtisi mi?

Bazı endokrinolojik hastalıklarda hafıza ve öğrenme ile ilgili sorunlara rastlanabilir.

Vücutta tiroid hormon düzeylerinin düşüklüğü olarak tanımlayabileceğimiz hipotiroidi,bu hastalıklar arasında ilk sıradadır.

Aşikar hipotiroidi (T3/T4 hormon düzeyi düşük) olan hastalar sıklıkla ama hafif derecede zor/yavaş anlama,konsantre olamama,yakın geçmişe ilişkin hafıza kaybı gibi yakınmalar bildirirler. Genellikle bu şikayetler tek başına değildir,halsizlik,soğuğa tahammülsüzlük,kabızlık,ciltte kuruma,kilo alma gibi tipik hipotiroidi belirtileri de eşlik etmektedir. Bahsi geçen yakınmalar ve bulgular subklinik hipotiroidi olarak adlandırılan,vücutta tiroid hormon düzeylerinde azalmanın olmadığı (T3 ve T4 normal),ancak mevcut hormon salınımının artmış TSH uyarısı ile sağlanabildiği (TSH düzeyi yüksek) hastalarda pek beklenmez,varsa da daha siliktir.

Unutkanlık belirtisini hafife almayın

Bir kişi,başka belirtiler olmaksızın sadece hafızaya ilişkin sorunlar nedeni ile doktora başvurduğunda hipotiroidi saptanma ihtimali çok yüksek değildir. Ancak hipotiroidi yaygın bir hastalık olduğu için hafıza kaybı,demans (bunama) gibi nedenlerle tetkik edilen birçok kişide saptanabilmektedir. Bu kişilerde hipotiroidi,şikayetlerin tek nedeni olabileceği gibi ağırlaştırıcı bir faktör olarak da bulunabilir. Böyle bir durumda tiroid hormon tedavisi ile hastanın yakınmaları tamamen veya en azından kısmen düzelebilir. Bu nedenle hafızada zayıflama yakınması ile hekime başvuran hastalarda tiroid hormon düzeylerine bakılması önerilmektedir. Subklinik hipotiroidisi olan yaşlılarda demans oranının daha fazla olduğuna ilişkin iddialar tam olarak kanıtlanmış değildir,ancak daha önce de belirtildiği gibi ağırlaştırıcı bir faktör olarak rastlanabilir.

Doç. Dr. Serpil Salman

Total
0
Shares
Related Posts

Yağlar ( Lipitler )

Vücudumuzda karbonhidratlardan sonra gelen en önemli enerji kaynağımızı lipitler oluşturur. Lipitler genel olarak suda erimezler. En önemli görevleri...

Grip Aşısı İçin En Uygun Zaman Sonbahar

Her yıl özellikle okullarda görülen grip salgınları mevsim gereği herkesin gündeminde. "Çocuğumu korumak için ne yapabilirim?" demeden önce hastalığı tanımakta fayda vardır.
Total
0
Share