Türkiye’deki yüz nakilleri masaya yatırılıyor.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ Kompozit Doku Nakli Bilim Komisyonu Toplantısı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yılda 2 kere toplanan komisyon toplantısı, tartışmalı nakiller sebebiyle öne çekildi.

A.A
Hacettepe Üniversitesi (HÜ),iki kol ve iki bacak nakli yapılan Şevket Çavdar’ın yaşamını yitirdiğini bildirdi.

Üniversiteden yapılan yazılı açıklamada,24 Şubat’ta sabah saatlerinde kol ve bacak nakli yapılan Çavdar’ın nakil sürecine ilişkin bilgilere yer verildi. Açıklamada,şunlar kaydedildi:
“Hastamızda gelişen metabolik dengesizlik maalesef hastamızın yaşamını ciddi düzeyde etkileyecek duruma gelmiş,alınan tüm önlemler ve uygulanan yoğun tedavi yaklaşımlarına rağmen hastamız 27.02.2012 tarihinde saat 19.20’de kaybedilmiştir. Yaklaşık 90 saate varan süreyle 200’e yakın doktor ve sağlık personelinin insanüstü bir çaba göstermesine karşın hastamızı kaybetmenin derin üzüntüsünü duymaktayız.

Bu süreçte,hastamıza dokularını bağışlayan verici ailesine minnettarlığımızı bildirirken,kan bağışlarıyla destek veren halkımıza ve bu zorlu süreçte yanımızda olan Sağlık Bakanlığı’na müteşekkiriz. Hastamıza Allah’tan rahmet,yakınlarına sabır ve baş sağlığı diliyoruz.”

Açıklamada ayrıca yüz nakli gerçekleştirilen Cengiz Gül’ün sorunsuz olarak izlenmeye devam ettiği bildirildi.


Türkiye’deki yüz nakilleri masaya yatırılıyor.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ Kompozit Doku Nakli Bilim Komisyonu Toplantısı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yılda 2 kere toplanan komisyon toplantısı,tartışmalı nakiller sebebiyle öne çekildi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ organ nakilleri için ön raporların değerlendirileceğini söyledi. Bakan Akdağ,Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde gerçekleştirilen 4 uzuv nakli sonrası hayatını kaybeden Şevket Çavdar’ın durumu ile ilgili olarak da konuştu. "Suçlayıcı tavırları doğru bulmuyorum. İnsanları suçlayacak polemiklerin içine girmeyelim."yorumunu yapan Sağlık Bakanı;"Bu meseleyi günlük polemiğin konusu haline getirmek. Masanın bir yanına alarak günlük tartışmaların içine çekmek yararlı olmayacaktır. Hekimlerimizin motivasyonunu düşürmemek gerekiyor."dedi.

Sizce Akdeniz Üniversitesi’nin başarısıyla birlikte riskler saptlanmadan mı ikinci nakil yapıldı sorusuna ise Akdağ;"Unutmayalım ki Akdeniz Üniversitesi’nde yapılan ameliyatta da bir bacak geri alınmak zorunda kalındı. Konu ile ilgili bütün insanların söylediklerine kulak vermek üzere bekleyelim bakalım ne söyleyecekler."şeklinde yanıt verdi.

Bakan Akdağ toplantının nakillerden önce yapılmaması ile ilgili soruya da;"Nakillerden önce bakanlığın kurulu karar vermiyor. Hiçbir organ naklinde öyle yapmıyoruz. İşin kuralı gereği kendi kurullarıyla yaptıkları nakiller de daha sonra bu kurula geliyor."dedi.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share