Vajinal akınıtı ve koku

Basit bir vajinal enfeksiyon olarak başlayan olay, rahim boynu, rahim ve tüplere dek ilerleyerek sonunda infertiliteye kadar gidebilen sonuçlar doğurabilir.

Kadın dış cinsel organları iki boşaltım sistemine komşu ve her ikisinin ortasındadır. Perine denen dar bir bölgeye birbirine çok yakın açılan idrar kanalı,barsaklar ve vajina birbirlerinin hastalıklarından kolayca etkilenir. Hijyen sağlamak kimi zaman zor olmaktadır ve doğru zannedilen yanlış uygulamalar da buna katkıda bulunmaktadır. Basit bir vajinal enfeksiyon olarak başlayan olay,rahim boynu,rahim ve tüplere dek ilerleyerek sonunda infertiliteye kadar gidebilen sonuçlar doğurabilir.

Vajina
Vulva adı verilen dış cinsel organlar ile uterus (rahim) arasındaki boru şeklinde organdır. Normal durumda uzunluğu 5-7 cm iken cinsel ilişki sırasında uzunluğu artar. Bu yetenek yapısındaki kıvrımlar nedeniyledir (ruga). Puberteden (buluğ) sonra estrojen etkisi ile salgılar başlar ve hafif bir ıslaklık oluşur. Ayrıca,laktobasil denen yararlı bakteriler de estrojen etkisi ile vajende birikmeye başlar. Bu yararlı bakteriler,kan dolaşımı ile gelen glikojeni kullanaral laktik asit oluşturur ve vajinanın ortamını kimyasal olarak asit hale getirirler. Bu durum,mantarların ve diğer bakterilerin yaşayamayacağı bir ortam yaratır ve kadının enfeksiyonlardan korunmasına yardımcı olur.

Vajinal akınıtı ve koku
Vajina ağız içi gibidir,nemli ve kaygan olması beklenir. Vajina hergün yaklaşık 1 kaşık kadar sıvı üretir. Bu sıvı vajinayı sağlıklı tutar. Estrojen hormonunun yüksek olduğu yumurtlama zamanında ıslaklık artar. Beklediğiniz adet kanamasından bir hafta önce ıslaklık oldukça belirgindir. Rengi beyaz,yapışkan ve kıvamı koyudur;çamaşırınızda sarımsı bir leke yapabilir. Doğum kontrol hapı kullananlarda bu akıntı artışı sürekli olabilir.

Vajinal nemin kokusu hafiftir;cinsel ilişki sonrası spermin etkisi ile bir süre daha ağır bir koku olabilir. Vulvadaki ter bezleri nedeniyle koltukaltı kokusuna benzer bir koku da algılanabilir.

Prof. Dr. Tansu Küçük

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Bir Kadın Anne Olunca Beyninde Neler Olur?

Nörologlar bir kadının, doğum yapmadan önce bile, hamilelik süresi içerisinde beynin yapısında olumlu değişiklikler gözlemlendiğini söylüyor. Yapılan bir araştırma sonucunda ortaya çıkan veriler ise oldukça şaşırtıcı.
Read More

Menopoz Tedavisinde Hormon Terapisi

Hormon terapisi bir zamanlar menopozal semptomları tedavi etmek ve uzun vadede sağlığı korumak amacıyla rutin olarak uygulanıyordu. Daha sonra büyük klinik araştırmaları sağlık risklerini ortaya koydu. Bu sizin için ne anlama geliyor?
Total
0
Share