Yaşlanan Adam Sendromu

Orta yaştan sonra yaşam hanesine eklenen her yeni yıl, erkeklik hormonu testosteronun düşmesiyle birlikte fiziksel, zihinsel ve psikolojik sorunlara yol açıyor.

Yaşlanmayla birlikte erkekler,kadınlardaki menopoza benzeyen bir süreç yaşıyor. Kadında östrojen hormonunun eksikliğiyle başlayan bu sürecin erkekteki ateşleyeni,testosteron seviyesinin düşmesi oluyor. Her ne kadar erkekte kadınlardaki kadar büyük bir kayıp olmasa da azalan erkeklik hormonu yüzünden bazı sıkıntılar yaşanabiliyor ve bu durum,’ Yaşlanan Adam Sendromu ‘ olarak adlandırılıyor. Bu dönemde ürolojik takibe başlamanın olası sağlık sorunlarını önlemede etkili olduğu söyleniyor.

Erkek kaç yaşından itibaren ürolojik takip yaptırmalı?
Kesin bir yaş olmasa da 45 yaşından sonra bütün erkeklerin ürolojik olarak takibe alınması gerekiyor. Bu takip,prostat kanserinin ve yaşlanan adam sendromunun erken tanısı için önem taşıyor.

Takiplerde rutin olarak neler yapılıyor?
‘Yaşlanan Adam Sendromu ’ve prostat kanserinin takibi farklı olduğu için değerlendirmelerin ayrı ayrı yapılması gerekiyor. Prostat kanserinin erken tanısının konulabilmesi için toplumda gereken bilinç oluştu,ancak ‘Yaşlanan Adam Sendromu ’henüz bilinmiyor. ‘Yaşlanan Adam Sendromu ’prostat hastalıklarından farklı değerlendiriliyor. Bu sendromda,yaşlanma ile erkeklik hormonu olan testosteron seviyesindeki düşüş bir arada seyrediyor.

Cinsel İsteksizlik Başlıyor

‘Yaşlanan Adam Sendromu ’ne gibi rahatsızlıklara neden oluyor?
‘Yaşlanan Adam Sendromu ’aynı zamanda erkek menopozu,andropoz ya da yaşlanan adamda hipogonodizm olarak da adlandırılıyor. Her erkek 30 ‘lu yaşlardan sonra 10 yılda bir,kanında bulunan testosteronun yüzde 10 ‘unu,50 yaşından sonra ise yüzde 25 ‘ini kaybediyor. Testosteron denince herkesin aklına ilk olarak cinsellik gelse de,aslında bu sadece cinsellikle ilgili bir hormon değil. Testosteron hem erkekte hem de kadında ruh halini düzenliyor. Cesaret,iyi olma hali,entelektüel aktivite,kas gücü,karın bölgesinde zayıflama ve kilo artışı da bu hormonla ilgili oluyor. Testosteron seviyesi düşen erkek kendisini iyi hissetmiyor,kaslarında zayıflamaya başlıyor,göbek bölgesinde yağlanma oluşuyor,entelektüel aktivitesi zayıflıyor. Bununla birlikte depresif ruh hali,uyku bozuklukları,cilt değişiklikleri,cinse isteksizlik,ereksiyon problemleri ortaya çıkıyor. Tüm bu belirtilerin toplamı,‘Yaşlanan Adam Sendromu ’nu ’oluşturuyor. Yani düşen testosteron seviyesi,sadece cinsellikle ilgili olmayan,yaşamın bütününü ve iş hayatını da kapsayan bir takım sorunlara yol açıyor.

Bu şikayetlerle ilgili doktora başvuru oranı nedir?
45 yaşından sonra prostat hastalıkları açısından muayene olma alışkanlığı gelişse de,bu muayene kapsamında ‘ Yaşlanan Adam Sendromu ‘ değerlendirilmiyor. Çünkü hastalık çok iyi bilinmiyor. Entelektüel aktivitede zayıflama,göbek çevresinde yağlanma ve kaslarda zayıflama,yaşlanmanın doğal bir sonucu olarak görüldüğü için bu durumun üzerinde fazla durulmuyor. Ancak önemli bir hastalık olduğundan,tüm bu belirtilerin önemsenmesi ve gerekli önlemlerin alınması gerekiyor.

Tedavinin Amacı Sağlıklı ve Mutlu Bir Hayat

Hangi aşamada testosteron takviyesine karar veriliyor?
Bundan beş yıl önce,testosteron replasmanının ( azalan hormonu yerine koymanın ) prostat kanseri riskini artıracağı düşünülüyordu. Ancak araştırmalar bu iddianın gerçeği yansıtmadığını gösterdi. Günümüzde prostat kanseri olanlara bile testosteron replasmanı yapmak mümkün olabiliyor. Hormon replasmanı prostat kanseri riskini artırmadığı gibi,prostat kanserlilerde kanserin progresyonunu da ilerlemesini artırmadığı konusunda son dönemlerde yayınlar bulunuyor.

Testosteron takviyesi hangi durumlarda sakıncalı?
Erkeklerde görülen meme kanserinde,uyku apnesinde ve bu durumdan etkilenebilecek olan diğer bazı hastalıkları olanlarda testosteron replasmanı yapılması sakıncalı bulunuyor.

Testosteron da östrojen gibi kombine olarak mı uygulanıyor?
Kadın ve erkek mekanizmaları birbirinden farklı olduğu için kadınlarda replasman yapılırken östrojen ve testosteron birlikte kullanılıyor. Çünkü testosteronun aktif olması için östrojen de gerekiyor. Ama erkeklerde böyle bir durum söz konusu olmadığı için sadece testosteron replasmanı yapılıyor. Replasmanı uygulamanın farklı yöntemleri var. Replasman ağızdan,damar içine ya da cilde sürme yoluyla yapılabiliyor. Bu uygulama teknikleri arasında cilt üzerine jel sürme,en basit ve yaygın olanı. Hastanın jeli cildinin üzerine aktivite,gücü,zayıflama ve kilo artışı da bu hormonla ilgili oluyor. Testosteron seviyesi düşen erkek kendisini iyi hissetmiyor,kaslarında zayıflama başlıyor,göbek bölgesinde yağlanma oluşuyor,entelektüel aktivitesi zayıflıyor. Bununla birlikte depresif ruh hali,uyku bozuklukları,cilt değişiklikleri,cinsel isteksizlik,ereksiyon problemleri ortaya çıkıyor. Tüm bu belirtilerin toplamı,‘Yaşlanan Adam Sendromu’nu oluşturuyor. Yani düşen testosteron seviyesi,sadece cinsellikle ilgili olmayan,yaşamın bütününü ve iş hayatını da kapsayan bir takım sorunlara yol açıyor.

Bu şikayetlerle ilgili doktora başvuru oranı nedir?
45 yaşından sonra prostat hastalıkları açısından muayene olma alışkanlığı gelişse de,bu muayene kapsamın sonucu olarak görüldüğü durumun üzerinde fazla durulmuyor. Ancak önemli bir hastalık olduğundan,tüm bu belirtilerin önemsenmesi ve gerekli önlemlerin alınması gerekiyor.

Tedavinin yaş sınırı var mı?
Hayır,böyle bir sınırlama olmadığı gibi,tedavi ömür boyu da sürebiliyor. Ayrıca biz artık yaşamın her evresinde sağlıklı ve mutlu bir hayat sürmenin mümkün olduğuna inanıyoruz.

Tanı nasıl konuyor?
Testosteron düzeyi,kan örneği alınarak ölçülüyor. Bu uygulamanın,sabah 08:00 – 10:00 saatleri arasında yapılması gerekiyor . Çünkü bu saatlerde,erkeklik hormonu en yoğun seviyede oluyor. Bu saatlerde bakılan testosteron düzeylerinde düşüklük varsa ve hastalığın semptomları görülüyorsa,hastaya ‘Yaşlanan Adam Sendromu ’tanısı konuluyor ve testosteron hormon replasmanına başlanıyor.

Doç. Dr. Serkan Deveci

Total
0
Shares
Related Posts

Mono Sodyum Glutamat Hakkındaki Gerçekler

Televizyon, gazeteler, internet çeşitli iletişim kanalları vasıtasıyla katkı maddeleri ile ilgili, bir kısmının altına bilim adamlarının da adı eklenmiş bazı yazılar almaktayız. Aşağıda bunun benzeri bir yazı ve altında da doğrusunu okuyacaksınız.
Total
0
Share