Yaz Sonrası Bakımlı Saçlar İçin Bilmeniz Gerekenler

Güneş, deniz, kum… Saçlarınızın nemini kaybettiğini ve bunun için ne yapmanız gerektiğini merak ediyorsanız haberimizi okuyun.

Güneş ışığı,saç ve saçlı derideki birçok hücrede hem kimyasal hem de fiziksel önemli hasarlara yol açmaktadır. Kütikula (koruyucu kılıf) kaybı ve korteks (ana gövde) hasarı (saç liflerinde zayıflama ve ayrışmalar,kırıklar,dökülme,saç renginde açılma,matlık,kuruluk) oluşmaktadır. Saç renginde sararma en çok UVB hasarı ile olmaktadır. Hatta saçlı deri korunmaz ise yanabilmektedir. Ayrıca deniz suyu ve klorlu havuz suyu;saçta kalınlaşma,nem kaybı ile kuruluk ve boyalı saçlarda da renk değişimine neden olabilmektedir. Bu nedenle tatilde mutlaka güneşten koruyucu bir saç ürünü ve yoğun saç bakım kürleri düzenli olarak kullanılmalıdır.

Yaz sonrası saç bakımı nasıl yapılmalıdır?
Güneşten yıpranmış saç ve saçlı deri yoğun bir şekilde nemlendirilmelidir. En çok kullanılan saç bakım ürünleri;quaternium bileşikleri,hidrolize proteinler,katyonik sürfaktanlar,polimerler,yağlar,glikollar ve silikonlardır. Şampuan içinde veya şampuandan ayrı olabilmektedirler. Aşırı yıpranmış saçlarda şampuandan ayrı bir bakım kürü tercih edilmelidir.

Yazın saçlarımız nem kaybına uğrar mı?
Hem UV hem de deniz ve klorlu havuz suları transepidermal su kaybına yol açarak saç ve saçlı deride kuruluk oluştururlar.

Saçlarımıza zarar veren diğer etkenler nelerdir?
Sık olarak saç yıkamak,deterjan içeriği yoğun olan şampuanlarla yıkamak,aşırı fırçalamak,saç boyatmak (kimyasal boya,renk açıcı ürünler,perma),uzun süreli yüksek ısıda fön yaptırmak,düzensiz beslenmek,stres vs.

Saçlarımız neden neme ihtiyaç duyar?
Hücresel olarak sağlıklı bir döngü için ideal su içeriği çok önemlidir.

Saç Kremleri nasıl kullanılmalıdır?
Sadece saç uçlarına,düzenli olarak uygulanmalı ve iyi durulanmalıdır.

Saç Kremi kullanmanın yararları nelerdir?

Saçlı deride,düzenli üretilen sebum,salgılar,üst epidermal tabaka artıkları ve çevresel kirler birikerek bir yağlı ta baka oluştururlar. Şampuanlar ile bu tabaka saçtan tamamen temizlendikten sonra saç,mat görünümlü,şekil verilemez,kaba ve sert bir hal alır. Saç kremleri,saçın şekil almasını,sağlam,canlı ve parlak hale gelmesini,yumuşak yapıda olmasını sağlar ve böylece kırık riskini ortadan kaldırırlar. Kırık ve hasarlı saç uçlarını da onarırlar.

İçeriklerinde neler olmalıdır?
Kremler 3 formulasyonda olabilirler;
1. Şampuan içinde bir ürün,
2. Şampuan sonrası uygulanan ve durulanan ayrı bir ürün,
3. Yıkama bittikten sonra uygulanan ve durulanmayan ayrı bir ürün. En çok kullanılan bakım ürünleri;quaternium bileşikleri,hidrolize proteinler,katyonik sürfaktanlar,polimerler,yağlar,glikollar ve silikonlar v.s. kremli şampuanların içinde çoğunlukla silikon mevcuttur. Silikon saç gövdesine durulanınca çıkmayacak şekilde yapışır ve saça yumuşak,elektriksiz,ipeksi görünüm kazandırır.
Saç bakımı için kullandığımız maske ve losyonların ne gibi yararları vardır?
Aşırı yıpranmış saçlar için yoğun bakım kürleri (maske),şekil vermek amaçlı şekil verici (saç spreyi,losyonu ve jölesi;kopolimer içerirler) olarak çok çeşitli kozmetik saç bakım ürünleri mevcuttur.

Boyalı saçların bakımı nasıl olmalıdır?
Yoğun yıpranmış saç gibi kabul edilip şampuan ve ayrı bir bakım ürünü kullanılmalıdır.

Saçlarımız neden kırılır?
Mekanik ve kimyasal etmenler;Sık olarak saç yıkamak,deterjan içeriği yoğun olan şampuanlarla yıkamak,aşırı fırçalamak,saç boyatmak (kimyasal boya,renk açıcı ürünler,perma),uzun süreli yüksek ısıda fön yaptırmak,düzensiz beslenmek ve stres vs.

Kuru saçların bakımı nasıl olmalıdır?
En sık 2 günde bir şampuan ile yıkama sonrası yoğun bakım ürünü uygulayıp durulanmalıdır.

Dr. Ayşe ferzan Aytuğ

Total
0
Shares
Related Posts

2 Yaş Sendromu

Ebeveylerin çocuk gelişiminde en çok zorlandıkları dönemlerden biridir.
Total
0
Share