Yazın İshalden Nasıl Korunuruz?

Yazın aylarında sıkça duyulan şikayetlerin başında ishal geliyor. Uzmanlar ishalden korunmanın yollarını anlatıyor.

İshal,kusma ve bazen de yüksek ateş ile ortaya çıkan,ağız yoluyla bulaşan bazı mikroplar,gastroenterit denilen hastalıklara neden oluyor. Bu mikroplar yaz sıcaklarında hızla ürüyor,mikrop sayısı arttıkça hastalık yapma riski de yükseliyor. Deniz ve havuz suyunu yutmak,mikrop taşıyan sinekler yaz aylarında hastalıklara yol açıyor.

Kabuğu soyulabilen gıdaların kabuklarını soyarak,soyulmayanlarda ise iyice yıkayarak yemek;çiğ veya az pişmiş et yememek,çiğ süt içmemek;genel temizlik kurallarına uymak,yemeklerden önce ve sonra,tuvaletten sonra el yıkamak;sineklerden korunmak yaz aylarında dikkat edilmesi gereken noktaların başında geliyor

En güvenilir yiyecek yoğurt!
Fıstık,ceviz gibi yağlı gıdalar ile küf toksinleri üreyebilen mısır ve pirinç dikkatli tüketilmeli. Pastörize edilmemiş süt içilmemeli,bu sütten peynir yapılmamalı. Patates,20 –30 zehirli türü olan mantar,midye,istiridye ve kabuklu deniz hayvanlarından geçen bakteri toksinlerinin sebep olduğu hastalıklarla yazın sıklıkla karşılaşılıyor. Elde hazırlanan ve iç sıcaklıkları zararlı mikropların ölmesini sağlayacak kadar yükselmeyen ızgara köfteden,havasız ortamda mikropların toksin üretme riski olması nedeniyle bütün olarak çevrilmiş tavuktan,vakumlu paketi açılıp kısa sürede tüketilmeyen sosis ve salamdan uzak durulmalı. Sütlaç,kazandibi,muhallebi,dondurma gibi sütlü tatlılar da hazırlandıktan sonra soğutucuda tutulmazsa tehlikeli olabilecek gıdalar. Çiğ yumurtadan yapılan mayonez;marul,salata,maydanoz gibi sebzeler de iyi yıkanmadığında riskli olabiliyor.

Uzmanlar en güvenilir yiyeceğin yoğurt olduğunu vurguluyor. Yaz aylarında diğer güvenli yemekler ise ızgara ete kıyasla tencerede pişen et yemekleri,sebze yemekleri,sarma ve dolma gibi zeytinyağlı yemeklerdir.

İshal ve kusma görülüyorsa neler yapılmalı?

İshal ve kusma,sıvı ve elektrolit kaybına sebep olur. Ev koşullarında kusma ve mide bulantısı nedeniyle kaybedilen sıvı ve elektrolitler ağızdan yerine konamıyorsa veya ateş yükselmişse,hemen bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekiyor. Hastada kaybedilen sıvı ve elektrolitleri dengelemek için serumla takviye yapılır. Eğer etken bir bakteri söz konusuysa antibiyotik tedavisi yapılıyor.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share