Yeni Nesil Güzellik Mucizesi: Probiyotikler

Yapılan araştırmalar, günlük belirli bir dozda probiyotiklerin alınmasının cilt sağlığı üzerinde etkili olduğunu, dost bakterilerin oluşmasını sağladığı ve sağlıklı bir cilt elde etmenize yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Etkili bir stres yönetimi stratejisi,sağlıklı bir diyet ve probiyotikler ile inflamasyonları azaltmak mümkün! Sağlıklı bir sindirim sistemini teşvik eden probiyotikler,bağırsaktaki toksinlerin kana sızmasını önleyebilir. Buna karşılık,ciltte akne ve siyah noktalar dahil birçok cilt hasarını önlemeye yardımcı olabilir.

Probiyotiklerin faydalarını maksimize etmek için,stresi azaltmanız ve diyetinizdeki kötü karbonhidratları en aza indirmeye çalışmalısınız. Daha fazla lif,daha renkli meyve ve sebzeler ile birlikte iyi karbonhidratlar içeren yiyecekleri tüketin.Bazı probiyotikler zamanla akneyi tetikleyen mikroplara ve diğer koşullara karşı cildi koruyacak,koruyucu bir kalkan görevi görecektir.

Probiyotikler Cildi Sağlığına Kavuşturabilir

Bu konuda birçok araştırma yapılması gerekmektedir fakat araştırmacılar,bazı bakterilerin cilde dost olduğuna dair kanıtlar buldu. Örneğin:

•Yapılan bir çalışmada Dr. Whitney P. Bowe ve arkadaşları Streptococcus salivarius probiyotiğinin aknelerin büyümesini engellediği ve propionibakterium arasında bağlantılı olduğunu buldu.

•Cilde uygulandığında,laktobasillerin staphyloccus tarafından oluşan cilt enfeksiyonlarına karşı koruduğu araştırmacılar tarafından rapor edilmiştir. (İngiltere Üniversitesi araştırmacılar tarafından)

•İtalya’da kırk hasta üzerinde yapılan küçük bir çalışmada,standart akne tedavisiyle aynı anda probiyotik takviyesi de almış olanlar kıyaslandı,sonuçlar umut vericiydi. (Bu çalışmaya,probiyotikler ticari yoğurt üretiminde kullanılan dondurularak kurutulmuş Lactobaccilus acidophilus ve bulgaricus dahil edildi.)

•Norveç Üniversitesi araştırmacıları,hamilelik sırasında ve sonrasında probiyotik tüketen annelerin çocuklarında neredeyse yarı yarıya daha az egzama belirtilerine rastlanıldı.
Buna karşılık,bazı araştırma bulguları bunlara göre daha negatiftir. Örneğin,Cpcrane kütüphanesi tarafından yayınlanan bir inceleme sonucunda probiyotiklerin egzama tedavisinde işe yaradığına dair bir kanıt bulunamadı.

Dost Bakterilerin Hayatınıza Girmesine İzin Verin

İnsan mikrobiyomu projesi araştırmacıları,pek çok mikrobun insan sağlığında önemli rol oynadığını,bağışıklık sistemimizi şekillendirmeye,sindirime ve cildimizi korumaya yardımcı olduğunu söylüyor. Diğer bir deyişle,hayatta kalmamız ve gelişim içerisinde olmamız bu dost bakterilere bağlıdır.

Doğal probiyotiklere göz atalım:

-Yoğurt ve kefir ürünleri
-Lahana turşusu,kimçi ya da salamura turşu.
-Mayalanmış kambu çayı.
-Miso (pastörize edilmemiş şekilde)

Cilt uygulamaları ile ilgili,kozmetik ve ilaç üreticileri probiyotik temizleyiciler,kremler ve maskeler geliştirdi. Konuyla ilgili daha fazla araştırmaya ihtiyaç olmasına rağmen ev yapımı alternatifler de,cilt sağlığı için faydalı olabilir.

Dr. Bowe,etiket üzerinde “canlı aktif kültürlü” yazan yoğurtları kullanarak ev yapımı cilt maskeleri yapan hastalardan bazı olumlu geribildirimler aldığını,hatta bazılarının ekstra bir destek için yoğurdu probiyotikler ile desteklediğini söylüyor. Cilt maskelerini on dakika boyunca cildinize uygulayın ve durulayın. Hastaların çoğu daha iyi bir parlaklık ve ciltte kuruluk eğilimi olduğunu söylüyor.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Yaz Aylarında Beslenme

Yaz aylarında giderek ısınan havanın etkisi ile oluşan terleme sonrası artan sıvı ihtiyacını karşılamanın en kolay yolu su içmektir. Su içmek için susamayı beklememek gerekir. Bu nedenle günde en az 2-2,5 litre su içmeye dikkat etmek gerekmektedir.
Read More

Gaz ve Şişkinliği Giderici Yöntemler

Zencefil, nane ve tarçın yiyeceklerinize lezzet vermekten fazlasını yapabilir. Bu saydıklarımız gazınızı dindirebilecek ve halihazırda mutfağınızda bulunması muhtemel olan doğal yöntemlerden yalnızca birkaç tanesi…

Mucizevi Kış Besinleri

Bal bağışıklık sistemi güçlendirici besinler arasında yer alır. Balın temel bileşimi karbonhidrattır ve % 70-80’i glukoz ve fruktozdan ibarettir.
Total
0
Share