Zayıflama Ürünü veya İlaçlarına Dikkat!

Sağlıklı kilo kaybı için en ideali sizin ihtiyaçlarınıza göre planlanmış beslenme programı uygulamaktır.

Zayıflamak için kullanılan ilaçlar tehlike sinyali vermeye devam ediyor. Altın Çilek,Meksika Biberi hapı derken şimdi de zayıflama amacı ile düzenli ve bilinçsiz kullanılan elma sirkesi limon ve soda bileşeni bir can aldı.

Manisa’nın Saruhanlı ilçesine bağlı Mütevelli beldesinde yaşayan Mustafa Savın,aşırı kilolarından kurtulmak için yaklaşık bir aydır düzenli olarak kullandığı elma sirkesi,limon ve sodanın midesini delmesi sonucu yaşamını yitirdi.

Sağlıklı kilo kaybı için en ideali sizin ihtiyaçlarınıza göre planlanmış beslenme programı uygulanmalıdır.

Piyasada kısa yoldan kilo vermeyi vaat eden,kontrolsüzce çoğalan ve satılan zayıflama ürünleri,bitkisel diyet takviyeleri ve ilaçlar doktor kontrolü olmadan kullanılabiliyor. Bu tür çözümler geçici kilo kaybı sağlamaktan öteye gidemez. Bilinçsizce ve kontrolsüzce ilaç veya takviye kullanımı birçok sağlık sorununa neden olabilir.

Obezite tedavisinde ilk aşamada tıbbi beslenme tedavisi ve egzersiz uygulanmakta,eğer bu yöntemlerde başarılı olunamazsa ilaç tedavisi verilmesi doktorlar tarafından doğru bulunmakta ve “orlistat”ve “sibutramin”hammaddeli ilaçlar doktor kontrolünde kullanılmaktadır.

Kontrolsüzce kullanılmaması gerekli bir diğer grup diüretik ve laksatif ilaçlardır. Diüretikler vücutta yağ kaybı sağlamadan su kaybına neden olur,vücudun mineral dengesini bozar. Gün içersinde bu ilaçla gereksizce kaybedilen su tekrar tamamlanacaktır. Tartıda geçici ağırlık kaybından başka bir aldatmaca değildir.

Bunun dışında piyasada öğün yerine tüketilmesi önerilen sıvı ve toz formda ya da paketlenmiş şekilde beslenme ürünleri bulunmaktadır. Yaklaşık 300 –350 kalorilik enerji içerirler ve bu değer günlük enerji ihtiyacını karşılamada oldukça yetersizdir.

Bu tarz ürünler doğru beslenme alışkanlığı kazandırmadığı için kilo kaybı sağladıktan sonra ulaşılan kiloyu koruyamazlar. Yetersiz ve dengesiz bir beslenme örüntüsü oluşturduğu için çeşitli sağlık sorunlarına da neden olabilirler.

Dyt. Evrim Demirel

Total
0
Shares
Related Posts

Yaşlılıkta Beslenme

Yaşlılık döneminde yeterli ve dengeli beslenmenin sağlanması;bireyin sağlığının korunması,iyileştirilmesi ve geliştirilmesi,yaşam süresinin ve kalitesinin arttırılmasında önem taşımaktadır.
Read More

Vejetaryenler İçin Protein Rehberi

Vejetaryen beslenenler, protein yönünden zengin besinlerden uzak kalmak zorunda değildir. Tahıl ve baklagiller ile birlikte sağlıklı bir kombinasyon oluşturarak vücudunuzun ihtiyacı olan proteini alabilirsiniz.

Reflü ve Beslenme Tedavisi

Her 10 kişiden 4’ünde görülebilen reflü, yemekten 30-60 dakika sonrasında oluşan ve uzanıp yatmakla başlayan veya artan yanma şeklinde kendini gösterebilir.
Total
0
Share