Daha Fazla Su İçmek İçin 12 Sebep

Kola gibi şekerli içecekler obezite, kalp krizi ve diğer kalp hastalıklarının riskini arttıran büyük bir sağlık tehlikesi oluşturuyor. Ama insanlar hiçbir yan etkisi olmayan suyu içmeyi seçerlerse bu tehlikelerden kaçınabilirler.

Bu sebeple şekerli şeyleri bir kenara bırakın ve suyu bir numaralı içeceğiniz yapın. Faydaları gerçekten sonsuz.

Sıvı dengesi

Vücudun yaklaşık %60’ı sudur. Yeterli su içmek; besinlerin vücutta dolaşımına, vücut sıcaklığının düzenlenmesine, yemeklerin sindirilmesine ve daha birçok şeye yardımcı olan sıvı dengesini korur.

Kalori kontrolü

Diğer diyet numaralarını unutun – su içmek aynı zamanda kilo vermeye yardımcı olur. Pek çok araştırma, su tüketimiyle kilo vermenin bağlantısını gösterdi. Su insanlara doygunluk hissi vererek daha az kalori almalarına sebep olur.

Kas enerjisi

Spor salonunda terlemek kasların su kaybetmesine neden olur. Ve kaslarda yeterli su olmadığında, yorulurlar. Bu yüzden ekstra enerji için, son set çömelip kalkma hareketlerinizi yapmadan önce su içmeyi deneyin.

Daha düzgün bir cilt

Vücuttaki belli toksinler cildin yanmasına ve bunun sonucunda siyah nokta ve akne oluşumuna sebep olurlar. Bilim adamları, suyun cildi kırışıklıklardan koruduğu konusunda hala çelişkili olsa da, su bu toksinleri ciltten atarak sivilce riskini azaltır. 

Böbrek fonksiyonu

Böbreklerimiz, atıkları süzüp üreyi mesaneye taşıyarak günde yaklaşık 190 litre kanı temizler. Dahası, böbrekler vücuttan istenmeyen maddeleri atmak için yeterli sıvıya ihtiyaç duyarlar. Su içelim!

Üretkenliği arttırır

 Odaklanmak için; bir bardak su insanların konsantre olmasına, ferah ve dikkatli kalmasına yardımcı olur.

Yorgunluk giderici

 Kahveyi bir kenara bırakırsak, su da yorgun gözlerle savaşmaya yardımcı olur. Su kaybının en önemli belirtilerinden biri yorgunluktur. Koca bir yudum içmek için başka bir sebep daha!

Akşamdan kalma için yardımcı olur

Eğer alkol sizi çarptıysa, vücudun bol sıvı alması ve baş ağrısını dindirmek için bir bardak su için.

Ağrı önleyici

Bir miktar su gerçekten çok şey yapabilir. Sızlayan eklemler, kas krampları ve incinmeleri vücut susuz kalırsa oluşur.

Vücut akışını korur

Kimse sindirim sorunlarıyla uğraşmak istemez. Neyse ki, yeterli su içmek her şeyin ahenkle çalışmasına yardımcı olan kolona su sağlar. 

Hastalık savaşçısı

Nezle esnasında su tıkanıklıkların açılıp vücudun su kaybetmemesine yardımcı olduğu için, vücudun kendini toplamasını sağlar. Dikkatli olun – sıvı alımının nezleyi geçirdiği bilimsel olarak ispatlanmadı, bu yüzden su içmeyi doktora gitmek veya diğer ilaçlar yerine koyarak sağlığınızı ihmal etmeyin.

Beyni çalıştırır

İngiltere’deki bir araştırmada, sınava su getiren öğrencilerin daha iyi sonuçlar aldığı bulundu. Her ne kadar suyun daha iyi not almakla ilgisi tam olarak belli değilse de, denemekten zarar gelmez!   

İnsanların günlük su ihtiyacı tartışmaya açık bir konu ama araştırmalar yetişkinlere günde 9-16 bardak su içmelerini öneriyor. Ama bu miktar; insanların aktivite seviyesine, yaşına, kahve, çay ve su bakımından zengin sebze meyveleri ne kadar tükettiğine bağlı olarak değişir.

İşte nasıl bol su alacağınızın yolu: Uyanır uyanmaz ve her ana öğünden 30 dakika önce bir bardak su içmeyle başlayın (bu iştahınızı kontrol etmenizi de sağlar). Elinizde her zaman bir şişe su bulundurma alışkanlığını kazanın. Eğer suyun tadı sıkıcı gelmeye başlarsa içine limon ekleyerek biraz tatlandırın! Siz fark etmeden suyun tüm faydaları parmaklarınızın ucunda ve vücudunuzda olacak!

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share