Yaz Aylarında Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı bir yaşam için vitamin ve mineraller metabolizmanın düzenli çalışmasını sağlayabilmek adına yeri doldurulamaz besin öğeleridir.

Metabolizmamız için bu kadar elzem bir grubu günlük beslenmemizde sebze ve meyvelerden kolaylıkla karşılayabilmekteyiz. Özellikle yaz meyve ve sebzeleri vitamin ve mineral açısından oldukça zengin bir yelpaze sunmaktadır. Yaz meyve ve sebzeleri içerdikleri vitamin ve mineraller ile sadece metabolizmamızı düzenlemekle kalmaz birçok hastalığa karşı daha dirençli olmanızı sağlayan bağışıklık sistemimizi de güçlendirmektedir. Ayrıca yazın gelmesiyle birlikte maruz kaldığımız fazla güneş ışınlarının zararlı etkileri ile cildimizde oluşan deformasyonların giderilmesi ile güçlü bir cilt yapısı elde etmede de destek sağlamaktadır. Örneğin son dönem yapılan çalışmalar C Vitamininin kollojen doku yapımı üzerine olumlu etkileri olduğunu göstermektedir. C Vitamini,vücudumuzdaki bağ dokularının yani koruyucu doku katmanının korunmasında rol oynamaktadır. Yaz meyve ve sebzeleri sayesinde diyetimizi C vitamini açısından kaliteli bir hale getirme şansına sahibiz. Bu dönemde yetişen kuşburnu – çilek –kiraz –erik – yeşil biber –maydanoz – semiz otu içerdikleri yüksek C vitamini ile hem bağışıklık sistemimizi güçlendirmekte hem de cildimize sağlıklı bir görünüm katmaktadır.

Kırmızı ve mor meyveler yüksek antioksidan içeriği ile yine bağışıklık sistemimizi en iyi güçlendiren grup olarak kansere karşı koruyucu olmaktadır. Bu mevsimin gözde meyvelerinden karpuz ve domates başta olmak üzere böğürtlen –yaban mersini –vişne –kiraz –kuşburnu ve üzümü günlük beslenmemizde 6-7 porsiyon olarak bulundurmamız gerekmektedir.

Brokoli ise içerdiği sülforafan,C vitamini,Beta-karoten,Glutatyon ve Lutein ile yazın bolca tüketilmesi gereken bir sebze olarak yerini üst sıralarda almaktadır. Ayrıca brokolinin kanser oluşumunu engellediği ve kanserli hücrelerin küçülmesini sağladığını gösteren çalışmalar doğrultusunda anti-kanserojen bir sebze olarak her zaman hayatımızda bulundurmamız gerektiği ise unutulmaması gereken bir bilgidir.

Yaz meyvelerinden kavun – şeftali –kayısı ise içerdikleri A- C vitamini ve potasyum ile cilt sağlığımız açısından büyük önem taşımaktadır. Kayısı- erik – çilek -vişne – kiraz – maydonoz – dereotu – bamya – semizotu – kabak ise bağırsak hareketlerini düzenleyerek kabızlığa iyi gelmektedir. Üzümün en önemli özelliği kan yapmasıdır. Bunun yanında zihni güçlendirir ve yüksek tansiyonun düşmesine yardımcı olur.

Doğanın bize sunduğu bu geniş meyve ve sebze cümbüşünü en iyi şekilde değerlendirerek keyfi tatminimizi sağlarken sağlığımızı da korumaya özen gösterelim.

Dyt. Fadime Özgök

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share