Buzdolabınızda Sürekli Bulunması Gereken 4 Yiyecek

Buzdolabınızda sağlıklı yiyecekleri bulundurmak, kilo kaybetmeniz için gerekli olan başarı adımlarından biridir.

Evinizde dışarıdan yemek söylemediğiniz sürece yiyecekleri tükettiğiniz tek yer buzdolabınız. Buzdolabınızın içerisindeki yiyecekler ne kadar sağlıklı olursa tükettiğiniz yiyecekler de bir o kadar fayda sağlar. Bu sebeple aşağıdaki besleyici aperatifleri sürekli buzdolabınızda bulundurmanız sağlığınız için oldukça yararlı olacaktır:

1) Yunan Yoğurdu

Yuna yoğurdu normal yoğurtlara göre iki kat daha fazla proteine sahip olma eğilimindedir ve çok yönlü bir yiyecektir. Fırınlanmış patates,biber vb. üzerine krema yerine ekşi yunan yoğurdu ilave edilebilir. Yunan yoğurdunu tercih ederken şekersiz olmasına özen gösterin,yoğurdun meyve aromalı çeşitleri aşırı şekerli olabilir. Eğer sade yoğurt yerine meyveli tercih etmek istiyorsanız sade yoğurdun üzerine en sevdiğiniz meyvelerden ekleyebilirsiniz.

2) Haşlanmış Yumurta

Bir adet yumurta 80 kalori içerir,oldukça doyurucu bir proteindir. Yumurtanın içerisindeki antioksidanlar göz sağlığınız için faydalıdır ve birçok sağlıklı besin takviyesi sunmaktadır. Yumurta gibi protein bakımından zengin,iyi karbonhidrat içeren gıdalar genellikle sindirim sorunlarına yol açmaz. Bu sebeple yumurta,her zaman buzdolabınızda bulundurmanız gereken sağlıklı bir yiyecektir.

3) Fıstık Ezmesi

Tekli doymamış yağlar ve folik asit açısından oldukça zengin olan fıstık ezmesi,muz,kereviz ya da lif açısından zengin krakerle birlikte tercih edilebilen lezzetli bir yiyecektir.

Not:doğal olmayan fıstık ezmeleri buzdolabında saklanmadığı sürece çok çabuk bozulacaktır.

Fıstık ezmesinden sıkıldınız mı? Bunun yerine badem ezmesi veya susamla yapılmış tahin tüketebilirsiniz.

4) Yeşil Salata

Tüm sebzeler sizin için faydalıdır. Sebzeler genellikle vitamin,bitkisel besin,antioksidan ve lif bakımından oldukça yüksek,yağ ve kalori bakımından ise oldukça düşüktür. Konu incelme ve zayıflamaya geldiğinde ise,yeşil yapraklı sebzeler (lahana,pazı,ıspanak),biber,patlıcan ve anti-inflamatuar ve magnezyum bakımından zengin diğer minerallerin tercih edilmesi doğru seçim olacaktır.

Ispanak veya marul ile yapılan,domates ve biberlerle tatlandırılmış salatayı hava almasını engelleyecek şekilde buzdolabınızda saklayabilirsiniz. Bu sebzeleri ise öğle veya akşam yemeği ile eşleştirmek oldukça kolaydır. Proteinin (ızgara tavuk,pişmiş karides,yağsız biftek,fasulye veya fındık) küçük bir bölümünü salataya ekleyerek lezzetli ve sağlıklı bir yemek elde edebilirsiniz.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Reflü ve Beslenme Tedavisi

Her 10 kişiden 4’ünde görülebilen reflü, yemekten 30-60 dakika sonrasında oluşan ve uzanıp yatmakla başlayan veya artan yanma şeklinde kendini gösterebilir.

Menopozda Beslenme

Menopoz sonrası sağlığın korunması ve kaliteli bir yaşam sürdürülebilmesi için sağlıklı ve düzenli beslenmek önemlidir.
Total
0
Share