Zayıflamak isteyenleri bekleyen aşamalar!

Diyetisyen Ayşe Alanyalı sorularımızı cevapladı.

Diyetisyen Ayşe Alanyalı sorularımızı cevapladı.

Size zayıflamak için gelen bireyler hangi süreçlerden geçiyor? Tedavi aşamaları nelerdir?

Bize zayıflamak için gelen kişilerin öncelikle genel sağlık öyküsünü alıyoruz. Kronik hastalıkları,kullandığı ilaçlar,aile bireylerinde bulunan kronik hastalıklar…Bireyi gerekli durumlarda branş hekimlerine yönlendirip,hekim muayenesi sonucu biyokimyasal tablosunu göz önüne alıyoruz.

En önemli aşamalardan biri ise bireyin beslenme ve yaşam tarzı alışkanlıklarını değerlendiriyoruz. Zaten bunun neticesinde kilo alma nedenleri ve hangi alışkanlıklarda değişiklik yapılması gerektiği ortaya çıkıyor. Buna bağlı olarak da bireyin beslenme alışkanlıklarını değiştirmesi ve kişiye özel sağlıklı beslenme programı ile sağlıklı beslenmeyi yeni yaşam tarzı haline getirmesini sağlıyoruz.

Destek alınan diğer uzmanlık dalları hangileridir?

Günümüzde obezitenin tedavisinde multidisipliner bir yaklaşım ve işbirliği çok önemli. Bireyin kilo almasının altında yatan metabolik bir bozukluk olabilir;veya birey bir takım kronik hastalıklara aday olabilir. Bu nedenle bireyin öncelikle bir iç hastalıkları uzmanı tarafından değerlendirilmesi çok önemli.Bireyin yaptırması gereken biyokimyasal testler ve bunların değerlendirilmesi de bu aşamada gerçekleşiyor.Bunun yanısıra yanlış yeme davranışının altında yatan psikolojik nedenler varsa birey,bir psikologdan destek almalı.

Hemen her yerde rastladığımız BKI hesaplamaları ne kadar doğru?

BKI;kilomuzun,boyumuzum metre cinsinden karesine bölünmesiyle elde edilen matematiksel bir hesaplamadır.Bu,kişinin sağlıklı kilosunu hesaplamada bize yol gösterir.Bu hesaplamanın sonunda olması gereken ideal aralık 20-25 ‘dir.
Ancak;bununla birlikte kişinin vücut yağ oranının değerlendirilmesi çok büyük önem taşır.Kişinin vücut analizini ise”biyoempedansmetri “adını verdiğimiz bir yöntemle yapıyoruz.

Hangi durumlarda kilo vermek için uzman desteği şarttır?

Sağlıklı olarak kilo vermek ve bir o kadar önemli olan kilonun korunması için uzman desteği çok önemlidir.Çünkü her bireyin vücut yapısı,yaşam tarzı ve yeme alışkanlıları farklıdır.Beslenme ve yaşam tarzımız,genlerimizde olan potansiyelin ortaya çıkmasında ve bizim bir bakıma sağlık geleceğimizi belirlememizde çok önemli rol oynar.
Aslında biz kilo verirken vücudumuzda fizyolojik ve biyokimyasal bir takım değişiklikler oluyor.
Bunu yanısıra;diyabet,hipertansiyon,kalp hastalıkları gibi kronik hastalıklar varlığında,adölesan dönemde mutlaka uzman desteği şarttır.

DYT .AYŞE ALANYALI

ACIBADEM BAĞDAT CADDESİ TIP MERKEZİ

Dyt. Ayşe Alanyalı

Total
0
Shares
Related Posts

Mide Şikayetlerini Azaltmanın Yolları

Bahar sonu ve yaz başlangıcı mide sorunları yaşayanlar için en sancılı dönem. Öyle ki yıl içinde hastaneye başvuranların yaklaşık yüzde 25'i mide ve bağırsak sorunları yaşarken, mevsimsel geçiş dönemlerinde bu şikayetler 3 kat artıyor.
Total
0
Share