Zor Geçen Bazı Doğumlarda Bel Kayması Olabilir

Bel kayması yaşayan çoğu hasta bunu fark etmeyebilir ya da radyografi testlerinde tesadüfen fark edebilir. Bu sebeple bazı hastaların hiçbir şikayeti yoktur.

Bel Kayması (spondilolistezis)

Omuriliğin içinden geçtiği omurların dizilişinin bozulması,omurların diğer omurların üstüne binmesi ya da sağa yada sola çıkıntı yapması,buna bağlı olarak etrafındaki sinirleri ve dokular zedelemesi,bel kayması (spondilolistezis) olarak adlandırılır. Omurgamız 24 tane omur yani vertebradan oluşur bu omurlardan kalçadan itibaren ilk beşi L1-L5 olarak adlandırılır. Bel kayması bu omurların bulunduğu kısımları etkiler.

Bel kayması neden ortaya çıkar,kimlerde daha sık görülür?

Aşamalı olarak omurların yıpranması ya da L1-L5 omurları arasında kalıntı oluşması bel kaymasını tetikleyebilir,ayrıca sporcu yaralanmaları,kazalar,tümörler,bel kaymasına neden olabilir. Zor geçen bazı doğumlarda bel kayması ortaya çıkabilir. Yaşlılık bel kaymasının önemli nedenlerinden biridir zira uzun yıllar hırpalanan omurlar ve sıklaşan ağrılarla bel kayması ciddi bir soruna

Bel kaymasının belirtileri nelerdir?

Bel kayması yaşayan çoğu hasta bunu fark etmeyebilir ya da radyografi testlerinde tesadüfen fark edebilir. Bu sebeple bazı hastaların hiçbir şikayeti yoktur. Bunun yanı sıra,kalçanın hemen üstündeki bel çukurunda az önce L1-L5 diye tabir ettiğimiz bölgede ağrı duyulabilir,eğer kayan omurlar bir siniri sıkıştırmış ise tüm bacak hatta topuğa kadar yayılan ağrılar hissedilebilir bu ağrıları siyatik olarak adlandırırız. Hasta vücüdunu askıya aldığı zaman ya da öne doğru eğildiği zaman ağrı hissi azalır. Eğer uyuşukluk hissizlik veya karıncalanma varsa bu sinirlerin zarar gördüğünün işaretidir. Tüm bunlar hastanın hayat standartlarını olumsuz yönde etkiler. Kişi tedbirli hareket etmelidir.

Dr. Tibet Kaçıra

Total
0
Shares
Related Posts

Sınav Öncesi Şeker Tüketmeyin

Kan şekerinizin dengede kalması için, sınav öncesi kesinlikle şeker ve şekerli bir besin (tatlı,çikolata gibi) tüketilmemelidir.
Total
0
Share