Hatalar İlk Yardım Yapanın Ölümüne Sebep Olur mu?

İlkyardım sırasında, bilinçsiz yaklaşımla hasta veya yaralıya zarar verilebileceği genellikle bilinmektedir. Ancak eğitim almamış kişiler ilk yardım sırasında kendilerine de zarar verebilir, hatta ölebilirler.

İlk yardım sırasında,bilinçsiz yaklaşımla hasta veya yaralıya zarar verilebileceği genellikle bilinmektedir. Ancak eğitim almamış kişiler ilk yardım sırasında kendilerine de zarar verebilir,hatta ölebilirler. Trafik kazası veya boğulma gibi acil durumlara yardım etmek isterken yaşamını yitirenlerle ilgili haberler basında sıklıkla yer almaktadır. Bu nedenle ilk yardımcı tanık olduğu acil durumda hasta veya yaralıya yönelmeden önce,ortamı dikkatle incelemelidir. İlk yardımcının ortamda öncelikle değerlendirmesi gereken özellikler:

  • Tehlikeler,
  • Deliller,
  • Olanaklardır.

Tehlikeler:Elektrik çarpmasında devrenin kesilmesi,şofben zehirlenmesinde ortamın havalandırılması,trafik kazasında trafiğin durdurulması her şeyden önce yapılması gereken işlemlerdir. Bunların ihmal edilmesi ilk yardımcının yaşamına mal olabilir,olmaktadır.

Deliller:
Acil durum genellikle adli yönü olan bir olaydır. Kasıtlı olayların yanında,kaza,ihmal gibi durumlar da mahkemeler tarafından kurbanın haklarının korunması için incelenecek özelliklerdir. Bunlara ışık tutacak deliller ortamda,hasta veya yaralının üzerinde olabilir. Dikkatsizce yapılacak girişim,bu delillerin zarar görmesine yol açabilir. Delil karartmak suçtur ve ilk yardımcı olayın bu yönüne de dikkat etmekle yükümlüdür.

Olanaklar: İlk yardımcı,tek başına yeterince etkin olamaz. Ortamdaki diğer kişilerden alacağı doğru destek çok yararlı olacaktır. Bu nedenle ilk yardımcı öncelikle ortamdaki kişiler,ilk yardım çantası,yangın söndürücü gibi olanakların varlığını kontrol etmeli,yapacağı yardımı buna göre planlamalıdır.

Oksijen İlk yardım Eğitim Merkezi desteği ile hazırlanmıştır.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Stres Kalp Krizini Tetikler mi?

Kalp hastalıklarında en önemli faktörün genetik hikâyedir. Damar sertliği öyküsü olanların 35 yaşından sonra mutlaka doktora gitmesi gerekmektedir. Kalp damar hastalıklarına davetiye çıkaran 10 önemli neden.
Total
0
Share