Cildinizin Sağlıklı Kalabilmesi İçin Güneşten Korunun

Uzun süre güneşe maruz kalacaksak (özellikle güneşin dik olduğu zamanlar) hem kendimizi, hem çocuklarımızı ve yaşlılarımızı güneşten koruma faktörlü koruyucularla korumalıyız.

Bahar ve yaz mevsimi insanda yaşama sevinci oluşturur;ancak cildimizin sağlıklı kalabilmesi için korunması gerektiğini hatırlatmak istiyorum. Uzun süre güneşe maruz kalacaksak (özellikle güneşin dik olduğu zamanlar) hem kendimizi,hem çocuklarımızı ve yaşlılarımızı güneşten koruma faktörlü koruyucularla korumalıyız. Sadece kozmetik amaçlı değil,sağlık amaçlı da korunmanın gerekliliğini bilmeliyiz.

Vücudunuzdaki Değişikleri Dikkate Alın
Her kanser türünde olduğu gibi cilt kanserlerinde de erken tanı hayat kurtarır. Var olan veya sonradan oluşan ben ve lekelerinizdeki renk değişikliği,asimetrik yapılanma,cilt düzeyinden daha kabarık hale gelme,büyüme gibi durumları gözlemlediğinizde mutlaka dermatoloğunuzu durumdan haberdar ediniz. Böyle durumlarda dermatolojik cerrahinin önemi vazgeçilmezdir. İnsan gözü hiçbir zaman mikroskobik ayırıcı tanıyı yapabilecek yeteneğe sahip değildir. Bu tip durumlarda o bölgeden alınan milimetrik güvenlik sınırları ile yapılan kesi ve biyopsi parçası sorunu baştan önlememize yardımcı olabilir.

Dr. Hacı ali Telbisoğlu

Total
0
Shares
Related Posts

Bel Fıtığına Aday mısınız?

Doç. Dr. Serdar Özgen bel fıtığına yol açan 4 farklı nedenin, ameliyat kararı aldırdığını belirtiyor. Üstelik bu ameliyatlarda başarı şansı yüzde 95'lere kadar ulaşıyor.

Böbrek Hakkında Doğru Zannedilenler

Böbreklerimiz karın bölgesinde arka duvara yakın, iki tabaka yağ yastığı içinde korunuyor. Günlük yaşamımızda böbreklerimizle ilgili birçok yanlış bilgiye sahip oluyoruz ve bu yanlış bilgiler adeta değişmez doğrular gibi zihnimize yerleşiyor.
Total
0
Share