Cildinizin Sağlıklı Kalabilmesi İçin Güneşten Korunun

Uzun süre güneşe maruz kalacaksak (özellikle güneşin dik olduğu zamanlar) hem kendimizi, hem çocuklarımızı ve yaşlılarımızı güneşten koruma faktörlü koruyucularla korumalıyız.

Bahar ve yaz mevsimi insanda yaşama sevinci oluşturur;ancak cildimizin sağlıklı kalabilmesi için korunması gerektiğini hatırlatmak istiyorum. Uzun süre güneşe maruz kalacaksak (özellikle güneşin dik olduğu zamanlar) hem kendimizi,hem çocuklarımızı ve yaşlılarımızı güneşten koruma faktörlü koruyucularla korumalıyız. Sadece kozmetik amaçlı değil,sağlık amaçlı da korunmanın gerekliliğini bilmeliyiz.

Vücudunuzdaki Değişikleri Dikkate Alın
Her kanser türünde olduğu gibi cilt kanserlerinde de erken tanı hayat kurtarır. Var olan veya sonradan oluşan ben ve lekelerinizdeki renk değişikliği,asimetrik yapılanma,cilt düzeyinden daha kabarık hale gelme,büyüme gibi durumları gözlemlediğinizde mutlaka dermatoloğunuzu durumdan haberdar ediniz. Böyle durumlarda dermatolojik cerrahinin önemi vazgeçilmezdir. İnsan gözü hiçbir zaman mikroskobik ayırıcı tanıyı yapabilecek yeteneğe sahip değildir. Bu tip durumlarda o bölgeden alınan milimetrik güvenlik sınırları ile yapılan kesi ve biyopsi parçası sorunu baştan önlememize yardımcı olabilir.

Dr. Hacı ali Telbisoğlu

Total
0
Shares
Related Posts

Omuzda sıkışma sendromu

Omuz eklemini hareket ettiren rotator kaf kaslarının (supraspinatus, infraspinatus, teres minör, subskapularis) sıkışmasına bağlı, omuzda ağrının ortaya çıkması olarak tanımlanır.
Total
0
Share