Sivilce İzlerinin Tedavisinde Çözüm Yolları

Sivilce izleri yüzeyden kabarık ya da çökük izler şeklinde olabileceği gibi cilt lekeleri şeklinde de gözlenebilir.

Sivilceler en sık ergenlik çağında görülen bir cilt sorunudur. Bu sorun hormonlar ve cilt yapısı ile ilgili olarak çeşitli şiddette gözlenir. Genelde ergenlikte %90 kişi sivilce sorunu yaşar. Sivilceler tedavi edilmediğinde daha şiddetli hale dönüşüp iltihaplanabilir. İltihaplı sivilcelerde iz kalma olasılığı daha yüksektir. Kistik formlara dönüşen ileri akne formasyonlarında da iz kalabilir.

Sivilce izleri yüzeyden kabarık ya da çökük izler şeklinde olabileceği gibi cilt lekeleri şeklinde de gözlenebilir. Sivilce izlerinin tedavisinde birçok tıbbi yöntem denenmesine rağmen yeterli başarı elde edilememiştir. Çünkü oluşan iz dokusu normal doku elemanlarından ziyade fibröz dokular ve pigmente yani ren k maddesi içeren dokulardan oluşur. Bu dokuların tedavisi bu nedenle güçtür.

Sivilce Tedavilerinde Bitkisel Ürünlerin Bilimsel Değeri Yok
Sivilce izlerinin tedavilerinin zor olması bitkisel ve doğal tedaviler adı altında birçok üründe piyasaya çıkarmıştır. Bitkisel sivilce tedavileri ya da doğal sivilce tedavileri olarak bilnen birçok kozmetik ürün vardır. Bu ürünlerin maalesef bilimsel değeri yoktur. Bunları kullanmanız cildinizde istenmeyen birçok reaksiyona neden olabilir. Dermatoloji uzmanlarının verdiği ilaçlar haricindeki krem ve benzeri maddeleri kullanmamanız sizin yararınıza olacaktır.

Sivilce İzlerinde Fraksiyonel Lazer
Fraksiyonel lazer sistemleri ise son yıllarda sivilce izlerinde kullanılan en modern ve yeni teknolojidir.
Fraksiyonel lazerler son yıllarda kullanılmaya başlayan ve iz tedavilerinde başarısı klinik çalışmalarla aispatlanmış lazer sistemleridir. Bu lazer sistemleri ablatif lazerler olarak bilinen ve deride uygulandığı alanlarda ablazyaon yani erime ya da tahribat yapabilen lazerlerdir.

Doç. Dr. Yasemin Saray

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share