Renkli Dövmeler de Lazerle Silinebiliyor

Lazerle dövme sildirmek isteyenler aklında lazer ile dövme tedavisinden sonra iz kalır mı diye merak edenler lütfen aşağıdaki yazıyı okuyunuz.

Dövme ya da İngilizcesi tattoo,yüzyıllardır vücut estetiği için çeşitli boyaların iğne ile ciltte şekiller oluşturarak yapılan bir kalıcı boyama tekniğidir. Bazı dövmeler geleneksel nedenlerle,bazıları ise süs amaçlı yapılmaktadır. Dövme yerine göre kimi zaman estetik olmakta,yerine göre de yaptıran tarafından sonradan istenmediği için çıkarılmak istenmektedir. Gençler tarafından yaptırılan dövmeler daha sonra bazen hastanın sıkılması ya da sosyo-kültürel sebeplerle çıkarılmak istenmektedir. Ancak günümüzde insanlar zaman içinde dövmelerini sildirmek veya yenilemek ihtiyacı hissederler.

Dövmeleri çıkarmak yapılması kadar kolay olmamakla birlikte gelişen son sistem lazer teknolojileri ile dövme sildirmek kolaylaşmıştır. Eskiden pek çok yöntem denenmiş ama lazerler hepsinden daha etkili olmuştur.

Dövme yapıldığında boya tanecikleri iğne ile deri altına itilir ve kan damarları çevresindeki makrofaj denilen hücreler tarafından hapsedilir ve burada kalırlar. Dövme yapıldıktan yaklaşık 2-3 ay sonra o bölgeye kalıcı olarak yerleşir. Dövme yapımı ya amatör olarak bu işin uzmanı olmayan kişiler tarafından ya da profesyonellerce uygulanmaktadır. Makine ile yapılanlarda boya pigmentler daha çok derinin üst katmanlarına yerleşirken amatör dövmeler elle düzensiz yapıldığı için derinin değişik tabakalarında kalabilir. Lazer ile dövme silme tedavisinde dövmenin nasıl yapıldığı büyük önem taşımaktadır.

Lazer ile dövme silmek için mevsim önemli midir?

Güneş ve kar ışımasından korunduktan sonra her mevsim yapılabilir. Dövme silme işlemine başlanan bölgenin güneşten korunması gerekir. Çünkü dövme silme işleminin yapılacağı yüzeyin güneşten uzak tutulması gerekir. Özellikle bronz tenlerde uygulamak sakıncalıdır. Derinin renginin açılmasını beklemek uygun olur. Bronzlaşma sonucu pigmentasyon arttığı için cilt koyulaşır ve lazer ışınları bu koyulaşmış pigmentleri görerek cildin etkilenmesine ve ciltte lekelenme ve yanıklara sebep olabilir. Bu yüzden de dövme silme işleminin öncesi ve sonrasında güneşten korumak gerekir.

Silme işleminde dövmenin rengi önemli midir?

Vücudun her yerindeki dövmeler lazerle dövme silme işlemi yapılarak çıkarılabilir. Kullanılan boya maddelerine göre renkleri çeşitlilik gösterir. Dövmeler sıklıkla karbon veya demir oksit bazlı siyah boyalarla yapılır. Kırmızı renk civa,kadmiyum ve demir,mavi renk kobalt,yeşil renk krom,beyaz renk titanyum maddeleri ile yapılır. Lazer ile dövme tedavisinde dövmenin renklerine göre değişen çeşitli dalga boylarında çeşitli lazerler kullanılır. Fakat başarı hepsinde farklıdır. Özellikle dövmenin rengi çok önemlidir. Lazer,bazı dövme renklerini kolayca silerken bazı renklerde tekrarlar gerekebilir.

Lazerle dövme çıkarılması dışındaki diğer yöntemler pek fazla başarılı olmaz. Bu basit yöntemler genellikle iz bırakırlar. Bu yüzden günümüzde dövmenin modern tedavisi lazerler ile yapılmaktadır. Hem daha etkilidir hem de daha kolay ve sıkıntısız uygulanır.

Dövme silme tedavisi 6-8 hafta aralıklarla yapılır. Amatör dövmelerde ortalama 4-6 seans,profesyonel dövmede 6 seans üzerinde tedavi gerekebilir.

Dr. Op. dr. nuri Battal

Total
0
Shares
Related Posts

D vitamini

Faydaları, Görevleri, Kullanım Alanları, ve Yan Etkileri
Total
0
Share