Bu Hastalığı Tesadüfen Fark Edebilirsiniz!

Kanamalı hastalıkların birçoğu doğuştan olan hastalıklardır.

Hemofili bunlardan en sık görülenidir. Bunları aileler de tesadüfen fark ediyorlar. Çoğunlukla bebek doğduğunda bulgu vermiyor,ancak yapılan bir enjeksiyon sonrasında veya sünnet sırasında ya da diş çekimi sırasında kanamanın durmaması halinde ilgili uzmanlara başvurulduğu takdirde bu hastalıklar tanınabiliyor. Teşhis ve tedavisi yapılabiliyor. Doğuştan olan kanama bozukluklarının tamamen ortadan kaldırılması mümkün değil.

Ancak kanamalar olduğunda bunları durdurmak üzere tedaviler verilebiliyor. Ayrıca kan ürünlerinden rekombinant teknoloji ile elde edilen kan pıhtılaşmasını sağlayan ilaçlar da kullanılıyor. Kanama şüphesi ya da kanama olduğunda,bu hastalıklarda ortaya çıkan eklem sakatlıkları ve organ bozukluklarının gelişmesine yönelik önlemler alınıyor. Şu anda bu tedavilerden kök hücre nakli dışındaki tüm teşhis ve tedaviler yapılabiliyor.

Demir Eksikliği Anemisi Kızlarda Çok

Tedavi nedenin belirlenmesine yöneliktir. Kişi de demirin emilim sorunu yoksa hastalığın tedavisi,30 gün boyunca ağızdan demir ilacı verilerek yapılır. Ülkemizde demir içeren gıdaların alınmasında çocuklar arasında ciddi sıkıntılar olduğundan 6 aydan itibaren bebeklere ihtiyaçları kadar demir verilmesi,bu hastalığın daha ileriki yaşlarda ortaya çıkmasını engellemektedir.

Prof. Dr. Bülent Antmen

Total
0
Shares
Related Posts

Eğlencelerde kalp krizi riski artıyor!

Biz eğlenirken acil durumlar için onlar mesai yapıyorlar. Acıbadem Mobil Sağlık doktorlarından Sayın Sinan Akyürek yılbaşı gecesinde acil durumlara daha bilinçli adımlar atmamıza yardımcı olacak bilgiler verdi.

Obezite Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Obezite ameliyatlarından sonra hastaların düzenli olarak bir diyet ve egzersiz programını izlemeleri öneriliyor ve cerrahinin başarısı hastanın bu düzene uyumu ile bağlantılı kabul ediliyor.
Total
0
Share