Robotik Cerrahinin Diğer Tekniklerden Farkı Nedir?

Genel cerrahınız kilo kontrolü için bir ameliyat öneriyorsa bu sizin de da Vinci ile yapılan obezite ameliyatları için aday olabileceğiniz anlamına gelebilir.

Robotik Cerrahinin Farkı

Genel cerrahınız kilo kontrolü için bir ameliyat öneriyorsa bu sizin de da Vinci ile yapılan obezite ameliyatları için aday olabileceğiniz anlamına gelebilir. Mide hacminin küçültlüp,kişinin tokluk duygunu daha çabuk hissetmesini ve böylece daha az yemek yemesini hedefleyen bu operasyonlar günümüzde obezite tedavisinde en etkin ve kesin sonuç veren yöntemlerin başında geliyor. Ancak obez kişilerin geleneksel açık cerrahiyle ameliyat edilmesi bu kişilerin genel sağlık durumlarındaki sorunlar ve yara iyileşmesindeki problemler nedeniyle son derece büyük zorluk ve riskler taşıyabiliyordu. Oysa robotik cerrahinin sunduğu görsel ve teknik üstünlüklerle bu operasyonu çok daha kolay ve avantajlı hale getirebiliyor.

Robotik cerrahi sistemiyle yapılan obezite ameliyatları arasında da ilk sırada,hem midenin küçültülmesine hem de bağırsakların bir kısmının devre dışı bırakılarak alınan gıdaların emiliminin azaltılmasına olanak tanıyan ve obezite cerrahisinde altın standart olarak kabul edilen gastrik by-pass ameliyatları geliyor. Bu operasyonun robotik cerrahiyle yapılması ise obez hastalarda önemi daha da fazla ortaya çıkan şu avantajları içeriyor:

  • Daha az kan kaybı ve kan nakli ihtiyacı
  • Daha az enfeksiyon riski
  • Daha az ağrı ve yara izi
  • Hastanede kalış süresinde kısalma
  • Günlük hayata dönüş süresinde kısalma

Avantajları Nelerdir?

Prof. Dr. Tayfun Karahasanoğlu

Total
0
Shares
Related Posts

Fazla Yağlar ‘Out’ Bikini Vücudu ‘İn’

Vücutta deri katmanlarının altında cilt altı yağ tabakası vardır. Kilo sorunu olan insanlarda en çok yağ birikimi cilt altında oluşur. Bu bir zayıflatma tekniği değil, vücuda şekil kazandırmak için yapılan bir işlemdir.
Total
0
Share