1 Aralık Dünya AIDS Günü’nde dikkat!

AIDS’ten korunmak da öncelikle her ilişkide mutlaka prezervatif kullanmak ve tek eşliliği benimsemekten geçiyor.

DÜNYADA 34 MİLYON KİŞİ HIV VİRÜSÜ TAŞIYOR

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre;2009 yılı itibariyle dünyada 34 milyon kişi HIV virüsünü taşıyor. Türkiye’de resmi verilere göre HIV taşıyıcılarının sayısı 1630. Ancak bu verilerin gerçek sayıyı yansıtmadığı düşünülüyor.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar bildirimi zorunlu hastalıklardır. Sağlıklı istatistikler oluşturulamadığı için bu rakamları en az 10 ile çarpmak gerekiyor. Üstelik ülkemize gelen yabancı turistlerin artması ve çok eşliliğin yaygınlaşması nedeniyle bu artışın her geçen gün daha hızlı arttığı tahmin ediliyor.

AŞI ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Uzun yıllardır AIDS aşısıyla ilgili çalışmalar devam ediyor. Ancak henüz piyasaya sürülmüş bir aşı bulunmuyor. Hastalığın tedavisinde çok yeni ilaçlar var. Bu ilaçlar sayesinde kronik bir hastalığı tedavi eder gibi,sürekli ilaç kullanılarak HIV taşıyıcılarının normal yaşamlarını sürdürmeleri mümkün olabiliyor. Tek bir ilacın içinde farklı kombinasyonlar olduğu için eskisi gibi çok sayıda ilaç kullanmak zorunda kalmadan tedavilerine devam edebiliyorlar. İlaç tedavisiyle 30 yıldır normal hayatını sürdürenler var.

HastalıK ilaç tedavileriyle taşıyıcılık döneminde tutulmaya çalışılıyor. taşıyıcılıktan hastalığa gelinmesi halinde ise bağışıklık sisteminin çökmesi nedeniyle birtakım koruyucu destek tedavilerin verilmesinin zorunlu oluyor. Bu durumda yan etkiler artıyor ve tedavi maliyeti de yükseliyor.

AIDS hastalığının tedavisinde kullanılan ilaçlar pahalı. Bu bedeli ülkemizde devlet karşılıyor. Eskiden ilaçlar zor bulunurdu,artık daha kolay bulunabiliyor. Taşıyıcılara ve hastalara kan ve organ nakli yaptırmamalarını,eğer gebelik planlıyorlarsa önce hekime başvurmalarını öneriyoruz.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Kondom

Erkek kondomu erekte haldeki penise cinsel ilişki boyunca takılan ince bir kılıftır. Aynı zamanda prezervatif olarak adlandırılan kondom hamileliği engellemek ve partnerleri cinsel yollarla bulaşan hastalıklardan korumak için etkili bir yöntemdir.
Total
0
Share