3 Milyon Kişi Akciğer Kanserinden Ölüyor

En ölümcül kanser türü olan akciğer kanseri, dünyada her yıl yaklaşık olarak üç milyon insanın yaşamını yitirmesine neden oluyor.

En ölümcül kanser türü olan akciğer kanseri,dünyada her yıl yaklaşık olarak üç milyon insanın yaşamını yitirmesine neden oluyor. Akciğer kanseri ölümleri kanser ölümleri arasında birinci sıradadır. Tüm kanser ölümlerinin yarısının nedeni sigaradır ve bu oran akciğer kanserinde yüzde 90’dır. Akciğer kanserini,yapısal olarak normal akciğer dokusundan olan hücrelerin ihtiyaç ve kontrol dışı çoğalarak akciğer içinde bir kitle (tümör) oluşturmasıdır.

Sigara en önemli risk faktörü
Burada oluşan kitlenin öncelikle bulunduğu ortamda büyüdüğünü,daha ileriki aşamalarda ise çevre dokulara veya dolaşım yoluyla uzak organlara yayılarak (karaciğer,kemik,beyin vb . gibi) hasara yol açıyor. Tütün ürünleri içimi akciğer kanserinin bugüne kadar ispatlanmış olan en önemli risk faktörüdür. Ülkelerde sigara içiminin başarılı olarak önlenmesi sayesinde,bu ülkelerde akciğer kanseri sıklığı oldukça azalmıştır. Sigarayı bıraktıktan 5 yıl sonra risk azalmakta,ancak tamamen bitmemektedir. Sigara içmeyen ancak çevresinde içilen kişiler de aynı şekilde bu riski taşırlar. Bu nedenle akciğer kanserini önlemenin en iyi yolu sigaraya hiç başlamamaktır.

Dr. Zuhal Başkan

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share