40 Yaş Sonrası Diyabet Damar Hastalıkları Habercisi!

40 yaşından sonra ortaya çıkan şeker hastalığında büyük damar bozuklukları daha sık görülür.

Damar sertliği

40 yaşından sonra ortaya çıkan şeker hastalığında büyük damar bozuklukları daha sık görülür. Damar sertliğinin oluşumunu arttıran faktörler;

  • Yüksek tansiyon
  • Kanda kolesterol ve trigliserit artışı
  • Şişmanlık
  • Hareketsiz yaşam
  • Stresli yaşam
  • Ailede damar sertliğinin fazla oluşudur.
Sigara içen şeker hastalarında diğer risk faktörleri sıklıkla göründüğünden damar sertliği daha kısa süre içinde ortaya çıkmakta ve daha ağır seyretmektedır. Oluşan damar sertliği kalbin damarlarını etkileyerek yürürken,merdiven çıkarken,nefes darlığı ve gögüs ağrısına neden olmakta,bazen kalp damarlarının tıkanması sonucu kalp krizine yol açabilmektedir. Kalp krizi şeker hastalarında bazen ağrı olmadan,terleme,fenalık,bulantı gibi hafif belirtilerle de kendini gösterebilmektedir. Damar sertliğinin beyin damarlarında oluşturduğu daralma ve tıkanmalar ani baş dönmeleri ve felçlere neden olabilirken,ayak damarlarındaki daralmalar yürürken baldır ve uylukta ağrı,ayak kıllarının dökülmesi ve yaraların geç iyileşmesi gibi belirtilere neden olabilir.

Diyabet Hastalığı ile İlgili Diğer Makaleler

Prof. Dr. Yavuz Baykal

Total
0
Shares
Related Posts

Kim Nasıl Krem Kullanmalı?

Cildiniz rahatsa herhangi bir kuruluk hissetmiyorsanız, 30 yaşa kadar çok fazla ürün kullanmaya gerek olmayabilir.

Anksiyete Gerekli midir?

Anksiyete gerekli ve yaşamsaldır.Ancak anksiyete yaşamın etkinliği, arzu edilen amaçlara ulaşma, duygusal rahatlığı bozma hallerinde, sosyal ve mesleki açıdan işlevsellikte bozulmaya yol açtığı durumlarda patolojik sayılır.

Mide Bandı Nedir?

Halk arasında mide kelepçesi olarak da bilinen ayarlanabilir silikon gastrik band metodunda, yemek borusu ile midenin birleştiği noktanın hemen altına, midenin çevresine bir band yerleştiriliyor.
Total
0
Share