Adet Gecikmeleri Hamilelik Yoksa ne Anlama Geliyor?

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Prof. Dr. Tansu Küçük “adet gecikmelerinden hamileliğe” sık sorulan soruları cevapladı.

Adet gecikmeleri hamilelik yoksa ne anlama geliyor?

Kadın aylık kanamaları yumurtalıklarda büyüyen yumurtanın bir fonksiyonudur. Yumurtayı büyüten hipofiz bezinden salgılanan FSH hormonudur. Yumurta yeterince büyünce ve salgıladığı kadınlık hormonu (estrojen) yeterince yükselince hipofiz bezinden gelen LH hormonu uyarısıyla çatlar ve yumurta tüpe geçer. Yumurtanın yumurtalıkta kalan kabuğu (corpus luteum) progesteron hormonu salgılar. 14 gün boyunca bir gebelik oluşmaz ise kanama başlar ve rahim içinde kalınlaşmış tabaka (endometrium) dökülür.

Her adet gecikmesi gebelik anlamına gelmez

Genellikle 28 günde bir adet kanamaları olur. Bu mekanizma zaman zaman hastalıklar,kilo değişimi,mevsim değişimi,stres ve diğer birçok faktör tarafından etkilenir ve adet zamanları değişebilir. Yılda 2 kez adet düzensizliği normal sayılabilir. Her adet gecikmesi gebelik anlamına gelmez ama üreme çağındaki ve korunmasız ilişkisi olan her kadındaki adet gecikmelerinde ilk akla gelen gebelik olasılığıdır. Beklenen adet görülmediğinde 1 hafta daha beklenmeli ve yine kanama yoksa gebelik testi yapılmalıdır.

Hamileyken adet görülebilir mi?

Hamile bir kadın normalde adet görmez. Ancak bebeğin rahim içine yerleşmesi sırasında daha farklı bir kanaması olabilir. Ayrıca rahim ağzı yaraları,enfeksiyon ve diğer nedenlerle de bazı vajinal kanamalar olabilir. Son adet tarihi ile ultrasonografide hesaplanan gebelik haftası birbirini tutmayan kadınlarda “üste görme”olarak bilinen bir durumdan bahsedilir. Dikkatli bir bayan son kanamasının zaman ve karakter olarak değişik olduğunu fark edebilir.

Adetliyken hamile kalınır mı?

Bir kadının adet gördüğü ilk gün yeni yumurtası büyümeye başlar. Bazen bu yumurta büyümesi çok hızlı olup daha adet bitmeden döllenecek olgunluğa erişebilir. İleri yaşlarda daha sık olmak üzere her yaşta olabilen bir durumdur. Bu durumun görülme sıklığı binde 5 civarındadır.

Hamilelik için gerekli koşullar nedir?

Bir kadının hamile kalabilmesi için dört ön koşul vardır:

  • Yumurtlama olması
  • Spermin sayı,hareket ve şekil açılarından normal olması
  • Sperm ve yumurtanın buluşmaları için tüplerin açık olması
  • Döllenmiş yumurtanın yerleşmesi için uygun bir rahim içi olması

Tüm bunlar bir araya geldiğinde bile bir kadının her ay gebe kalma olasılığı %25 civarındadır.

Tam birleşme olmadığı durumlarda hamilelik ihtimali nedir?

Tam birleşme olmamasından kasıt erkeğin içeriye boşalmaması ise gebelik şansı teorik olarak sıfırdır. Ama erkek vajina içine boşaldı ise gebelik şansı yukarıda söylendiği kadardır. Cinsel organ üstüne boşalma ile de gebe kalmak mümkün değildir.

Korunurken hamile kalma olasılığı nedir?

Modern korunma yöntemleri olan doğum kontrol hapları ve spiral kullanımı ile hamile kalma olasılığı %1 veya daha azdır. Prezervatif kullanımında ise %15 tir. Takvim yöntemi ya da geri çekme %25 civarında gebeliğe neden olur.Yapılan aramalaragöre gebelikle en çok aranan kelimeler arasında insanların özel tercihleri gelebiliyor.

İşte onlardan bazıları:gebelik takvimi hafta olarak,gebelik hesaplama çin takvimi ile,gebelik takvimi hesaplama için,gebelik takvimi bebek hafta,gebelik takvimi bebek için,gebelik takvimi cocuk,gebelik takvimi kiz,gebelik takvimi erkek,gebelik takvimi bebek cinsiyeti,gebelik takvimi bebeğinizin bir,gebelik takvimi doğum hafta,gebelik doğum takvimi hesaplama,hamilelik bebek takvimi hesaplama,hamilelik takvimi bebek cinsiyeti,hamilelik takvimi cocuk,hamilelik takvimi kiz,hamilelik takvimi erkek,hamilelik takvimi istiyorum,hamilelik takvimi için ay,hamilelik takvimi bay,hamilelik takvimi ay hafta,gebelik takvimi hafta,gebelik takvimi hesaplama,gebelik takvimi bebeğinizin,gebelik takvimi doğum.

Prof. Dr. Tansu Küçük

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Endometriyal Ablasyon Nedir?

Endometriyal ablasyonunda menstrual akışın azaltılması amacıyla rahmin endometriyum kısmı yok edilir. Bazı kadınlarda menstrual akış tamamen durabilir. Endometriyal ablasyon için insizyon gerekmez. Doktor, serviks yoluyla ince aletleri yerleştirir.

Adet Düzensizliği

Adet görmeyle ilgili düzensizliklerin ihmal edilmemesi gerekiyor. Aksi halde erken tanıyla tedavi edilebilecek birçok hastalık ilerleyebiliyor.
Total
0
Share