AIDS Belirtisi Olabilecek İşaretler

HIV virüsünün vücuda girdiği bir ya da iki ay içerisinde, insanların %40’ı ile %90’ı arasında “Akut Retroviral Sendromu” olarak bilinen grip benzeri belirtiler görülüyor.

Bazı durumlarda,vücudun enfeksiyon kapmasının ardından AIDS belirtileri yıllar hatta on yıllar boyunca fark edilemeyebiliyor. HIV enfeksiyonunun ilk evrelerinde,belirtiler pek dikkat çekmiyor hatta anlaşılamıyor. ABD’de AIDS hastası olan her beş kişiden birisi HIV virüsü taşıdığının farkında değil,bu sebeple HIV virüsü testi yaptırmak –özellikle birden fazla partnerle korunmasız olarak cinsel ilişkiye giriliyorsa çok ciddi bir şekilde önem taşıyor.

HIV virüsüne yakalanmış olabileceğinize işaret eden bazı belirtileri öğrenmekte fayda var:

Ateş

ARS (Akut Retroviral Sendromu) ilk işaretlerinden biri yaklaşık 38.85 derece ateş görülmesidir. Görülen ateşe genellikle yorgunluk,şişmiş lenf bezleri ve boğaz ağrısı gibi hafif belirtiler eşlik eder. Bu noktada virüs,kana doğru hareket ediyor ve büyük miktarlarda çoğalmaya başlıyor. Böyle bir durumun ortaya çıkmasıyla birlikte bağışıklık sistemi reaksiyon gösterebiliyor.

Yorgunluk

Bağışıklık sisteminin vücuda giren virüse tepki göstermesinin ardından,vücut tarafından üretilen inflamatuar maddeler yorgun ve uyuşuk hissetmenize neden olabilir. Yorgunluk,AIDS belirtisinin hem erken hem de geç belirtileri arasında yer alabilir.

Karışıklık veya Konsantrasyon Güçlüğü

Bilişsel sorunlar genellikle hastalığın ilerleyen evrelerinde meydana gelir ve bunama belirtileriyle ilişkili olabilir. Bu belirtilere ek olarak bunamayla birlikte AIDS görülmesi hafıza sorunları,öfke ve sinirlilik gibi davranış sorunlarını içerebilmektedir.

Eklem Ağrısı,Ağrıyan Kaslar ve Şişmiş Lenf Bezleri

ARS genellikle sık sık grip,mononükleoz ya da başka bir viral enfeksiyon,hatta frengi veya hepatit gibi hastalıklarla karıştırılmaktadır. Bu durum aslında çok şaşırtıcı değildir. Eklem,kas ve şişmiş lenf bezleri de dahil olmak üzere birçok belirti benzerdir. Vücudun bağışıklık sisteminin bir parçası olan lenf düğümleri,bir enfeksiyon olduğu zaman iltihaplanma eğilimindedir. Bu düğümlerin bir çoğu koltuk altı,kasık ve boyun bölgelerinde bulunmaktadır.

Boğaz ve Baş Ağrısı

Diğer belirtiler gibi baş ve boğaz ağrısı da genellikle sadece ARS olarak kabul edilebilir. Eğer bu belirtiler tanıdık geliyorsa ve son zamanlarda tehlikeli davranışlarda bulunuyorsanız AIDS testi yaptırmak iyi bir fikir olabilir. Hem kendi hem de başkalarının iyiliği için test yaptırmak önemlidir,HIV ilk aşamalarda çok daha bulaşıcıdır. Vücudun bulaşan HIV virüsüne karşı antikor üretmediğini göz önünde bulundurarak antikor testlerinin (birkaç hafta sürebilen vücudun HIV antikorlarına gösterdiği tepkiyi ölçen bir test) sonucuna aldanılmaması gerekir. Sadece tek bir test sonucuna bağlı kalmadan,birkaç farklı test yaptırmaları ve ortaya çıkan sonuçları karşılaştırmalısınız.

Deri Döküntüsü

Deride erken ya da geç HIV/AIDS görülmesi sırasında döküntüler oluşabilir. Döküntüler vücudun görülebilen kısımlarında ortaya çıkarak,kaşıntı yapan pembe alanlar şeklinde görülebilir. Eğer görülen bu döküntüler kolaylıkla açıklanamaz veya tedavi edilemezse,bir HIV testi yaptırmayı düşünme zamanı gelmiş demektir.

Mide Bulantısı,Kusma ve İshal

HIV virüsüne yakalanan insanların %30’u ile %60’ı arası ilk dönemlerinde kısa süreli bulantı,kusma veya ishal problemi yaşıyor. Bu belirtiler aynı zamanda,fırsatçı bir enfeksiyon sonucu olarak anti-retroviral tedavi sonucu veya daha sonrasında ortaya çıkabilir. Belirtiler genellikle sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip olan insanlarda görülmeyen belirtilerdir.

Kilo Kaybı

Kilo kaybı veya şiddetli ishal gelişmiş bir AIDS hastalığının belirtisi olabilir. Normalden daha hızlı bir sürede çok çabuk kilo verilmesi,bağışıklık sisteminin tükenmeye başladığı anlamını taşıyabilir. Amerika Sağlık ve İnsan Hizmetleri’ne göre,bir kişi kendi vücut ağırlığının %10 veya daha fazlasını kaybeder ve 30 gün içerisinde ishal,halsizlik ve ateş belirtileri görülüyorsa HIV virüsü kapmış olma ihtimali oldukça yüksektir.

Kuru Öksürük

Kuru öksürük,vücutta bir şeylerin yanlış gittiğinin ilk işaretlerinden olabilir.

Gece Terlemeleri

İnsanların yaklaşık yarısı,HIV enfeksiyonunun erken aşamalarında gece terlemeleri yaşıyor. Bu durum genellikle enfeksiyon sonrası için önemli olup,oda sıcaklığı veya egzersiz sonrasıyla ilişkili olmamaktadır.

Tırnaklarda Değişiklikler

HIV enfeksiyonunun ilerleyen zamanlardaki bir başka belirtisi tırnaklarda kalınlaşma veya renk değişimi gibi değişiklikler görülmesidir. Tükenmiş bağışıklık sistemine sahip olan hastalar mantar enfeksiyonlarına karşı daha duyarlı bir hale geleceklerdir.

Uçuk Çıkması ve Genital Uçuklar

Ağızda çıkan uçuklar ve genital uçuklar,ARS ve ilerlemiş HIV enfeksiyonu işaretlerinden olabilir. Uçuk görülmesi de HIV virüsü kapılması için bir risk faktörü olabilir. Genital uçuklar cinsel ilişki sırasında vücuda HIV virüsünün girmesi için ülsere neden olabilir. AIDS olan hastalar genellikle çok daha sık ve şiddetli uçuk salgınlarıyla karşı karşıya kalır çünkü HIV virüsü bağışıklık sistemini zayıflatır.

Karıncalanma ve Güçsüzlük Hissi

HIV virüsünün ileri aşamalarında ellerde ve ayaklarda uyuşma ve karıncalanma yaşanabilir. Bu duruma aynı zamanda kontrolsüz şeker hastalığı olan kişilerde görülen periferik nöropati denir.

Düzensiz Regl

HIV hastalığının ilerleyen evrelerinde adet düzensizlikleri görülebilir. Bu değişiklikler genellikle enfeksiyonunun ilerleyen evrelerinde kilo kaybı ve kötüleşen sağlıkla birlikte ortaya çıkar. Ayrıca,HIV enfeksiyonu erken yaşta menopoz görülmesiyle de ilişkilendirilmiştir.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Akraba Evliliği

Türkiye’de evliliklerin yüzde 20'sini oluşturan akraba evliliklerinde özürlü çocuk doğma riski iki katına çıkıyor. Bu yüzden akraba evliliği yapmayı planlayan çiftlere evlenmeden önce mutlaka genetik danışmanlık almaları öneriliyor.
Total
0
Share