Akıllı Telefonlar Miyop Hastalığını Tetikliyor

Akıllı telefonlar standart okuma mesafesi olan 40-50 santimetreden yakında tutuluyor ve miyopinin ortaya çıkmasında ve ilerlemesinde risk faktörü olabiliyor.

Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Uğur Emrah Altıparmak,halk arasında uzağı görememe olarak bilinen “miyop“un toplumda en sık görülen kırma kusurlarından biri olduğunu söyledi. Anne veya babası miyop olan çocuk ve gençlerde daha yüksek miyopi numaraları ile sık karşılaşıldığına dikkati çeken Altıparmak,ailesel yatkınlığın yanı sıra çevresel faktörlerin de göz hastalıklarına neden olduğunu vurguladı.

Altıparmak,”Günümüzde,çocuklarımız zaten yoğun biçimde okul,ders ve proje gibi aktiviteler nedeniyle bilgisayar kullanıyor,okuyorlar. Buna son yıllarda akıllı telefonlar da eklendi. Özellikle akıllı telefonlar,çocuğun gözlerini bozabiliyor,miyopiyi hızlandırabiliyor. Bu nedenle ailelerin akıllı telefon kullanan çocuklarına kullanım süresiyle ilgili sınırlamalar getirmesi gerekiyor”uyarısında bulundu.

Akıllı Telefonlar Uzağı Görme Yeteneğini Bozabiliyor

Bazı çalışmalarda “bir kuşaktan sonrakine daha sık miyoplaşma görüldüğü,hatta ülkedeki eğitim düzeyinin artması,sanayileşme ve teknolojik ilerlemenin yaygınlaşmasına bağlı olarak da miyopinin daha sık ortaya çıktığının gösterildiğini”anlatan Altıparmak,şunları kaydetti:”Bu da miyopinin gelişmesi ile artan eğitim düzeyinin,uzayan yakın çalışma (okuma,bilgisayar) saatlerinin artmasının etkisi olabileceğini düşündürüyor.

Son yıllarda giderek daha yaygın kullanılan,hatta herkesin günlük hayatının parçası haline gelen akıllı telefonların da miyopinin tetiklenmesinde ve artmasında etken olabilir. Günlük yaşamdaki mevcut yakın çalışma yüküne ek olarak,gözlerimizi daha da yakın bir faaliyete zorlayan bu cihazlar,genellikle standart okuma mesafesi olan 40-50 santimetreden daha yakında tutuluyor,sıklıkla da daha küçük cisimleri görmek için bizleri zorluyor. Bu da miyopinin ortaya çıkmasında ve ilerlemesinde yepyeni bir risk faktörü olabiliyor. Akıllı telefon kullanıcıları sürekli cihazlarının ekranına bakınca uzak görme yetenekleri bozulabiliyor.”

Çocuklara Sınırlama Getirin

Altıparmak,özellikle göz numarasının aktif olarak değiştiği ve gözde emetropizasyon“adı verilen numaranın,doğal gelişim süresi içinde düzene girdiği ilk 9-18 aylık sürede bebekleri,bu tür cihazlardan uzak tutmanın yararlı olacağının altını çizerek,şöyle devam etti:”Emetropizasyonın azalarak da olsa sürdüğü ilk 8-10 yaş ve hatta sonrası döneminde de çocuklarımızı bu tür cihazlardan mümkün olduğunca belli kurallar koyarak ve süre sınırları getirerek faydalandırmak önemli olabilir. Miyop olmayan çocuğun miyoplaşma riskini bu şekilde azaltabilir,miyop olan çocuğun da numara artış hızını bu şekilde yavaşlatabiliriz.”

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Yaz Güneşi Kalıcı Görme Kaybına Yol Açabilir!

Katarakt genellikle ileri yaşta ortaya çıksa da, hemen her yaş grubunu etkisi altına alabiliyor. Örneğin güneş ışınlarının zararlı etkileri, kalıcı görme kaybı nedeni olan kataraktın çok daha erken yaşlarda ortaya çıkmasına yol açabiliyor.

Göz Kuruluğu

Bazı insanlar gözlerini ıslak ve rahat tutacak kadar göz yaşı salgılayamamaktadır. Batma, yanma gibi şikayetleri olabilmektedir.
Total
0
Share