Alerji nedir ?

Genel olarak alerji nedir? Nasıl oluşur?

“Alerji”organizmanın çeşitli uyaranlara karşi geliştirdiği aşırı bir duyarlılık reaksiyonudur. Yani,normal şartlarda vucudun reaksiyon vermesini beklemediğimiz bazı maddelere reaksiyon vermesini tanımlar. Bu aşırı yanıt bağışıklık sistemimiz tarafından oluşturulur. İnsan vucudu doğadakİ bir madde (antijen) ile ilk kez karşılaştığında bağışıklık sistemi tarafindan tanınır ve ona has (spesifik) olarak IgE antikoru gelişir. Buna “doğadaki alerjene karşı duyarlılaşma”süreci denir.

Buradan sonra bu madde o kişi için “alerjen”haline gelmiştir. Alerjen organizmaya tekrar girdiğinde burun,göz,bronş,barsak gibi dış yüzeyi olan organlardaki mast hücreleri denilen hücrelerce bu IgE antikoru kullanılarak yakalanır. Bunun sonucunda o bölgede müthiş bir yangı oluşur. Örneğin bu yangı polen ile burunda ise bahar nezlesi (alerjik rinit),ev tozu akarı ile bronşlarda ise astım,barsaklarda inek sütü ile olur ise besin alerjisi…vs şeklinde sonuçlanır.

Dr. Günseli Bozdoğan

Total
0
Shares
Related Posts

Cildin ölü hücrelerinden kurtulun

Dermatoloji Uzmanları Dr.Hande Akıncı, Doç.Dr. Emel Güngör, ve Estetik,Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof.Dr. Ferit Demirkan kimyasal peeling hakkında bilgi verdi.
Total
0
Share