Alerjik Hastalıkların Nedenleri Nelerdir?

Alerji, modern çağın yeni hastalığı diye tanımlanıyor. Günümüzde en sık rastlanan hastalıklar arasında sayılan alerjinin türleri de gün geçtikçe artıyor.

Alerji,modern çağın yeni hastalığı diye tanımlanıyor. Günümüzde en sık rastlanan hastalıklar arasında sayılan alerjinin türleri de gün geçtikçe artıyor.

Alerji nedir?

"Alerji"organizmanın çeşitli uyaranlara karşı geliştirdiği aşırı bir duyarlılık reaksiyonudur,Yani,normal şartlarda vücudun reaksiyon vermesini beklemediğimiz bazı maddelere reaksiyon vermesini tanımlar. Bu aşırı yanıt,bağışıklık sisteminiz tarafından oluşturulur. İnsan vücudu doğadaki bir madde (antijen) ile ilk kez karşılaştığında bağışıklık sistemi tarafından tanınır ve ona has (spesifik) olarak IgE antikoru gelişir.
Buna "doğadaki alerjene karşı duyarlılaşma"süreci denir. Buradan sonra bu madde o çocuk için "alerjen"haline gelmiştir,Alerjen organizmaya tekrar girdiğinde burun,göz,bronş,bağırsak gibi dış yüzeyi olan organlardaki mast hücreleri denilen hücrelerce bu IgE antikoru kullanılarak yakalanır. Bunun sonucunda o bölgede müthiş bir yangı oluşur. Örneğin;bu yangı polen ile burunda ise bahar nezlesi (alerjik rinit),ev tozu akarı ile bronşlarda ise astım,bağırsaklarda inek sütü ile olur ise besin alerjisi vs şeklinde sonuçlanır.

Alerjik hastalıkların nedenleri

Alerjik hastalıklar,bazı genetik faktörlerin ve çevre faktörlerinin etkisiyle ortaya çıkan hastalıklardır. Ailesinde alerjik hastalık olanlarda astım görülme olasılığı daha fazladır. Bir ebeveyninde astım ve alerji öyküsü olan çocukta astım riski yüzde 33,her iki ebeveyninde astım ve alerji öyküsü olan çocukta astım riski yüzde 60’tır.

Dr. Gülden paşaoğlu Karakış

Total
0
Shares
Related Posts

Sosyal Fobi mi Utangaçlık mı?

Sosyal fobi ile utangaçlık her ne kadar aynı anlamları taşıyormuş gibi görünselerde aslında birbirlerinden farklı olgulardır.

Meyve Suları

Kim güzel görünümlü, canlı renklere sahip, serinletici bir meyve suyuna karşı çıkabilir ki? İlk bakışta meyve suyu tatlı tadı ve sağlıklı olduğu düşüncesi ...

İlk Yardım Hayat Kurtarır!

Kaza veya yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda, sağlık görevlilerinin yardımı sağlanıncaya kadar, hayatın kurtarılması ya da durumun daha kötüye gitmesini önlemek için olay yerinde, tıbbi araç gereç kullanmadan, yapılan ilaçsız uygulamalardır.
Total
0
Share