Alkolizm Ruhsal Bir Hastalık mıdır?

Alkolizm, kişinin bedensel ve ruhsal sağlığının, aile, sosyal ve iş uyumunu bozacak derecede sık ve fazla alkol alma olarak tanımlanabilir.

Madde Bağımlılıkları arasında özel bir yere sahip olan etil alkol (içki alkolü) yüzyıllardır hekimlerin uğraş alanı olmuştur. Alkol çok eski çağlardan beri keyif verici,yatıştırıcı,uyuşturucu ve ilaç olarak kullanılagelmiştir. Tarih boyunca kişilerin alkole karşı tutumları çok değişik olmuştur. Bazen dinsel törenlerde kullanılırken bazen de yasaklanmıştır. Fakat her çağda birçok toplumda alkolün ılımlı miktarda kullanımı az çok kabul görmüş,aşırı ve uzun süreli kullanımı ise onaylanmamıştır.

Alkolizm Sorunları

Alkol kullanımındaki sorunlar,çağımızın en önemli sorunları arasındadır. Alkolizm sağlık sorunları,trafik kazaları,özkıyım,suça yönelme,aile parçalanması,ekonomik sorunlar,iş yaşamının bozulması gibi bek çok boyutu olan önemli bir sorundur.

Alkolizm bir hastalıktır. Etil alkol bağımlılığıdır,ancak her içki içen bağımlı değildir. Bazen normal içme nerede biter alkolizm nerede başlar sınırını çizmek kolay olmayabilir. Çok az miktarda alkol ile zehirlenme belirtileri gösteren ya da ileri derecede saldırgan olan kişiler vardır (patolojik sarhoşluk).

Alkolizm,kişinin bedensel ve ruhsal sağlığının,aile,sosyal ve iş uyumunu bozacak derecede sık ve fazla alkol alma olarak tanımlanabilir. Ayrıca alkol alma isteğini durduramama ve alınan alkol miktarının giderek artması (tolerans),gözlenen diğer belirtilerdendir. Genellikle 20-40 yaşlar arasında görülür. Tüm dünya göz önüne alınırsa kadınların sayısı erkeklere göre çok azdır. Ancak gelişmiş ülkelerde kadın erkek sayısı eşittir.

Bağımlılık durumunda genellikle kişilerde şu özellikler gözlenebilir:

  • Bedensel zararı görüldüğü halde içki içmeyi sürdürmek,
  • Ruh sağlığı üzerinde görüldüğü halde içki miktarını artırmak( ki bu doz bağımlı olmayanlarda ciddi zehirlenme belirtilerine yol açar),
  • İçki birakılınca bırakma/kesilme belirtilerinin ortaya çıkması,
  • İçkiye karşı aşırı istek ve tutku bırakma/kesilme belirtilerinin engellemek için içki içmek,
  • İçki içme eylemi dışındaki başka ilgi,duygu ve zevklere yer verememek.

Alkolizm tanısında bir güçlük yoktur. Hasta ve hasta yakınları alkolizmi kolaylıkla tanırlar. Ancak hastaların büyük bir kısmı hekime ailenin,işyerinin ya da başka bi sosyal kurumun baskısı ile gelirler. Bundan dolayı kişi içtiği miktarı saklayabilir,muayene sırasında fazla belirti olmayabilir. Çevrenin bilgisi alınmadan bağımlılığın ne derece ciddi boyutlarda olduğu anlaşılamayabilir.

Alkol bağımlısı olanlar ya da alkolü kötüye kullananlarda sıklıkla başka psikoaktif maddelerin kullanımıda görülmektedir:Esrar,benzodiyazepinler,kokain,v.s. Alkol bağımlılarında ruhsal çökkünlük sık görülür. Bu çökkünlüğün bir neden mi yoksa bir sonuç mu olduğu tartışılmalıdır.

Dr. Alp Karaosmanoğlu

Total
0
Shares
Related Posts

Kış Mevsimi Metabolizmanın Düşmanı

Kış mevsimi metabolizma için dezavantaj oluşturuyor. Çünkü karanlıkta uyku hormonu salgılanıyor ve bu hormon kışın daha çok salgılanıyor bu da metabolizmayı bir miktar yavaşlatan bir etkendir.
Total
0
Share