Alzheimer Hastası ile Taşınma

Taşınma Sürecini Nasıl Daha Kolay Hale Getirebilirsiniz?

Alzheimer hastası bir yakınınız ile bir yerden bir yere örneğin yeni bir eve ya da bir sağlık merkezine taşınmak oldukça zordur. Taşınma öncesi yapılacak erken hazırlık,o gün geldiğinde rahat olmanıza yardımcı olacaktır.

Taşınmak hiçbir zaman kolay olmamıştır. Özellikle Alzheimer olan bir hasta için alıştığı mekanı terk etmek,hiç tanıdık olmadığı bir ortama yerleşmek ve rutin düzeninden çıkmak çok zordur.

Eğer Alzheimer tanısı alan bir yakınınıza örneğin annenize ya da babanıza yeni bir eve ya da bir sağlık merkezine taşınması konusunda yardımcı olacaksanız aşağıdaki önerileri dikkate alın ve taşınma sürecini onun için en rahat hale getirin.

Bir plan yapın

Eğer yakınınız fikirlerini belirtmede ya da tercih yapmada sorun yaşamıyor ise hala karar verebilecek bir durumda ise ona taşınma ve yeni yerleşeceği yer hakkındaki fikir ve tercihlerini sorun. Çünkü yakınınız istediklerinizi tahmin etmeniz hayli zor olabilir. Hele bir de taşınma işleminden sonra yakınınızın mutlu olmadığını görmek sizi de mutsuz edebilir.

Eğer yakınınız bir bakım merkezine taşınacak ise merkezi yakınınız ile birlikte taşınmadan önce ziyaret edin. Merkezin çalışanları ile tanışın,konuşun ve yakınınızın özel ihtiyaçlarını onlara iletin. Yetkililere yakınınızın kullandığı ilaçları ve hastalık geçmişini anlatıp bilgi verin.

Yakınınız eğer olumlu karşılayacak ise taşınacağı merkezi birlikte ziyaret etmenizde fayda vardır. Fakat ziyaret yakınınızı heyecanlandıracak ya da strese sokacak ise ziyareti yalnız başınıza gerçekleştirin.

Tanıdık bir dokunuş yapın

Yakınınızın yeni taşınacağı ev ya da odayı kendisini daha rahat hissetmesi için tanıdık objeler ile süsleyin. Böylece yeni yaşayacağı mekan onun için tanıdık görünecektir. Örneğin sevdiği objeleri,sık kullandığı eşyalarını görünür yerlere yerleştirin. Mekan yakınınız için ne kadar tanıdık görünür ise mekanı o kadar benimseyecek ve çabuk kabullenecektir. Üstelik bu eşya ve ojeler kendini güvende hissetmesine de yardımcı olacaktır.

Boş mekanları fotoğraf albümleriniz ile doldurun. Özellikle hafıza problemi yaşayan kişilerin eski anları hatırlaması için yardımcı olan fotoğraflar yakınınız için çok önemli bir yer tutacaktır.

Eğer sevdiğiniz yakınınız için yeni bir mekan hazırlıyorsanız taşınma sırasında manevi ve maddi değeri yüksek eşyaları taşırken dikkatli olun. Yeri doldurulamayacak eşyaları taşıma sırasında kaybetmeyi göze almayın.

Büyük gün!

Taşınma gününde yakınınızın günlük rutinini bozmadan onu rahat ettirmeye çalışın. Eğer mümkün ise taşınma işlemini yakınınızın gün içinde kendini en iyi hissettiği saatte gerçekleştirin. Böylece kendini iyi hissettiği saatte onu etkileyebilecek bu taşınmadan en az hasar ile sıyrılabilir.

Taşınma sırasında pozitif kalabilmek için kendinizi sonuna kadar zorlayın. Çünkü sizin moraliniz ve pozitif görüntünüz yakınınızı direkt olarak olumlu etkileyecektir.

Taşınmayı gerçekleştirdikten sonra artık sorumluluğun bakım merkezinde olduğunu unutmayın ve sizin yerinize diğer işler ile uğraşmalarına izin verin.

Bağlantıda kalın

Yakınınızı yeni bir evde ya da bakım merkezinde yalnız başına bırakmak hem sizin için hem de yakınınız için kolay olmayacaktır. Özelliklede taşınma günü ve onu takip eden gün ve haftalarda. İlk zamanlar suçluluk hissi ve üzüntü duyguları ise normaldir.

Sizin ve sevdiğinizin yeni hayata alışması birkaç ay alabilir. Bu süreçte yakınınızı belli sosyal aktiviteler ile oyalamaya çalışın. Hatta bu dönemde ona yardımcı olacak birini bulmanız sürece adaptasyonu hızlandırabilir.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share