Ameliyatta Kullanılan Teknikler

Kanser tedavisi sırasında meme için uygulanan teknikler.

Meme küçültme

Büyük memelere sahip kadınlarda,aynı operasyonda tümör alındıktan sonra her iki meme ideal ölçülerde küçültülerek estetik sorun ortadan kaldırılıyor. Hastalar bu yöntemle yıllardır büyük meme nedeniyle yaşadıkları sorunlardan da (meme ağrısı,sırt ağrısı,omuz ağrısı,hareket kısıtlılığı,meme altında geçmeyen pişikler,omurga eğriliği riski v.b.) kurtulmuş oluyor.

Protez ile Meme Onarımı

Silikon meme protezleri;jel ve içi serum fizyolojik (tuzlu su) ile doldurulan olmak üzere başlıca 2 gruba ayrılıyor. Protez ile meme onarımı,ameliyat süresi kısa ve teknik olarak basit bir yöntem. Her 2 protez tipinde de dış yüzey silikon bir çeperden oluşmakla birlikte farklı içeriğe sahipler.

Hastanın durumuna göre protez operasyonu 2 yöntemle uygulanıyor:Birinci yöntemde operasyon sırasında memeye doğrudan protez yerleştirilerek onarım işlemi tamamlanıyor.

İkinci yöntemde ise önce göğüs duvarındaki yumuşak dokuları genişletmek için "doku genişletici"adı verilen balon yerleştiriliyor,daha sonra bu balon çıkarılarak yerine kalıcı protez konuyor.

Hastanın Kendi Dokuları ile Meme Onarımı

Hastanın kendi dokularıyla yapılan meme onarımı,özellikle silikon üzerinde ortaya çıkan şüphelerden dolayı daha sık tercih ediliyor. Bu tip onarımlar daha karmaşık ve tecrübe isteyen ameliyatlar olarak nitelendiriliyor. Genellikle "sırt" ve "karın"dan hazırlanan dokular kullanılıyor. Her iki operasyon şekilde uygulanıyor:

1. Operasyonda sırtın yan tarafındaki kas ve üzerindeki deriden yararlanılıyor. Sırttaki ameliyat kesişi sutyen altında gizlenecek şekilde yapılıyor.

Bu kasın kullanılması vücuda herhangi bir zarar vermiyor.

Nispeten kolay bir ameliyat olduğu belirtiliyor.

2. Karnın alt bölümündeki deri ve deri altı dokusu ile karın ön duvarındaki kaslardan biri kullanılarak saplı veya serbest olarak (serbest doku aktarımı-mikrocerrahi) meme bölgesine taşınıyor. Bu ameliyat sırasında hastaya aynı zamanda estetik karın ameliyatı da yapılmış oluyor. Sırt dokularının kullanıldığı ameliyata oranla daha karmaşık olduğu için tecrübe gerektiriyor.

Dr. Abdullah Etöz

Total
0
Shares
Related Posts

Bel Kayması Tedavisinde 3 Yöntem

Hareketsiz bir yaşam, ani hareketler, ısınmadan yapılan sporlar, ağır ve dengesiz yük taşımak bu hastalığı tetiklediği için tedbirlerimizi ona göre almalıyız.
Total
0
Share