Hıçkırığa Karşı 6 Yöntem

Hıçkırıklar genellikle kısa süreli olup ve bazen kendiliğinden geçer. Ancak bazı yöntemler de hıçkırığın geçmesini sağlayabilir.

Hıçkırıklar genellikle kısa süreli olup ve bazen kendiliğinden geçer. Ancak bazı yöntemler de hıçkırığın geçmesini sağlayabilir.

Hıçkırığı karşı 6 yöntem;

  • Derin nefes alıp vermek.
  • Nefesi tutmak.
  • Bir kağıt torba içine nefes alıp vermek.
  • Boğazda uyarıya neden olabilecek bir küçük kaşık toz şeker yutmak.
  • Limon suyu veya sirke yutmak.
  • Buzlu su içmek.

Uzun süren hıçkırıklarda hastanın mutlaka bir doktora başvurması gerekli,ayrıntılı öykü ve fiziki inceleme,genellikle hıçkırığın sebebi ile ilişkili önemli ipuçları veriyor.

Buna göre de hastaya öncelikli olarak birtakım tetkikler yapılıyor. Tetkik sonuçları ile hastanın iç hastalıkları-gastroenteroloji,nöroloji veya ilgili hekimlerce tedavisi düzenlenerek takip ediliyor.

Hıçkırık Sebebinin Altında Önemli Hastalıklar Olabilir. Detaylar için tıklayınız.

Doç. Dr. Nesliar eser Vardareli

Total
0
Shares
Related Posts

Çocuğunuzun Beslenme Çantasında Neler Olmalı?

Çocuğunuzun beslenme çantası hazırlarken ara öğün için meyve, fındık, ceviz ve özellikle badem gibi kuru yemiş, kuru kayısı, süt, meyveli yoğurt, kuruyemişli kek, ev yapımı peynirli poğaça ile ayran gibi besleyici ve tamamlayıcı gıdaları tercih edin.

Kabızlık Deyip Geçmeyin!

'Günlerce tuvalete çıkamıyorum,' cümlesi, sık duyulan şikayetlerden biri. Uzmanlar, kabızlığın geçiştirilecek bir rahatsızlık olmadığını, mutlaka bir hekime başvurulmasını öneriyor.

Mide Ve Bağırsak Gribine Dikkat!

Dr. Behiç Berk Kuğu 'mide-bağırsak gribi' olarak bilinen 'gastroenterit'in özellikle Ekim, Kasım, Aralık aylarında sıklaştığını belirterek, bu aylarda daha dikkatli olunmasını istedi.
Total
0
Share