Anal Fissür (Makatta Çatlak) Tedavisi

Anal Fissür makat bölgesinde (anus) oluşan çatlaklardır. Çatlakların en önemli nedenleri ise aşırı ve uzun süre kabızlık,ıkınma,normal doğum ve düzensiz barsak alışkanlıklarıdır.

Çekindiklerinden dolayı birçok hasta doktora gitmemekte ve uzun yıllar anal fissürden kaynaklanan ağrı,kabızlık ve kanama şikayetlerine maruz kalmaktadır. Oysa ki anal fissürün tedavisi çok kısa bir sürede ve çok basit bir müdahale ile mümkündür.

Poliklinik şartlarında makat bölgesine yapılan uyuşturucu iğne ile (lokal anestezi altında) uygulanacak cerrahi müdahalenin süresi çok kısa olup ortalama 5 dakikadır. Müdahalenin adı Lateral internal sfinkterotomidir. Hasta müdahaleden hemen sonra taburcu edilir ve ertesi gün normal ve günlük faaliyetlerine devam edebilir.
Makat bölgesinde çatlakların oluşmasına neden olan iç anal sfinkterin aşırı gelişmesi ve kalınlaşmasıdır. Cerrahi müdahale ile elektrokoter yardımıyla bu kas dokusu kesilir ve gevşetilir. Müdahaleden hemen sonra hastanın şikayetleri ortadan kalkar.

Op. Dr. Ertan Beyatlı

Total
0
Shares
Related Posts

Alerjide Erken Teşhisin Tedavide Önemi

Alerjik hastalıkların tümü çocukluk çağında başlar, gelişir ve erişkinde devam eder. Bu nedenle alerjik hastalıklarla mücadele bu çağda başlarsa başarılı olabilir.

Çocukluk Çağında Obezite

Beden yağ ağırlığının yağsız ağırlığına göre aşırı artmasına obezite denir. Çocuk, yaşına göre olması gereken ağırlığın %2O fazlasına sahip ise obezite tanısı konur. Çocuklarda yaşa göre olması gereken ağırlık persentillerle belirlenir.
Total
0
Share