Anne kızıyla arkadaş olmalı mı?

Ergenlik çağında kızı olan annelerden ‘Ben çocuğumla arkadaş gibiyim’ cümlesini sıkça duyuyoruz. Oysa, bu tutum yanlış.

Ergenlik çağında kızı olan annelerden ‘Ben çocuğumla arkadaş gibiyim’cümlesini sıkça duyuyoruz. Oysa,bu tutum yanlış. Anne ile kızı arasında mutlaka bir sınır olması gerekir,diğer durumda genç kız,’her şeyi yapabilirim’şeklinde yanlış bir düşünceye kapılarak telafisi zor olan hatalı davranışlar sergileyebiliyor.

Kızınızla ‘arkadaş olmayın’sadece iyi iletişimi olan anne-kız olmaya çalışın. Ergenlik dönemindeki bir genç kız,annesini sıkıntılarını ve mutluluklarını paylaşacak kadar yakınlık hissedebilir. Fakat burada sınır ihlali yapmamasını ve sizin bazı durumlarda izin veren merci olduğunuzu mutlaka hatırlatmanızda yarar var. Çünkü arkadaş,aynı haklara sahip akran anlamına da geliyor. Ancak bu durum,ilişkide çeşitli riskleri de barındırıyor.

Annelerin bu riskleri göz önüne alarak kızıyla olan ilişkilerini yeniden düzenlemeleri gerekir. Anne-kız arkadaşlığı aşağıdaki sorunlara yol açabilir:

SINIR TANIMAZ,İSTEDİĞİ HER ŞEYİ YAŞAR!
Arkadaşlık ilişkisi kurmak ergenlik çağındaki genç kızda “Eğer annemle arkadaşsak ben de istediğim saatte eve gelebilirim,istediğim saatte yatabilirim. Ders çalışıp çalışmamaya ben karar verebilirim”gibi ucu açık durumlara neden olabiliyor. Ayrıca,sevgilisi,kıyafeti ya da gitmek istediği yerler konusunda sizi babasına karşı kullanabiliyor. Siz de ilişkinizin bozulmaması için kızınızın suç ortağı noktasına gelebiliyorsunuz.

Dr. Arzu Önal

Total
0
Shares
Related Posts

Besin Grupları

Besin öğelerini tek başına içeren tek bir besin maddesi veya yiyecek yoktur...

Mide Şikayetlerini Azaltmanın Yolları

Bahar sonu ve yaz başlangıcı mide sorunları yaşayanlar için en sancılı dönem. Öyle ki yıl içinde hastaneye başvuranların yaklaşık yüzde 25'i mide ve bağırsak sorunları yaşarken, mevsimsel geçiş dönemlerinde bu şikayetler 3 kat artıyor.

Küme başağrısı

Küme başağrısı nedir? Küme başağrısı tek taraflı göz çevresinde olan,belli dönemlerde sık olarak tekrarlayıp sonra aylarca şikayet oluşturmayan…
Total
0
Share