Anti Nükleer Antikor Testi Nedir ve Neden Yapılır?

Kandaki antinükleer antikorları tespit eder. Bağışıklık sistemi normal olarak enfeksiyonlarla savaşmak için antikor üretir. Bunun aksine, antinükleer antikorlar özellikle hücrelerin çekirdeğini hedef alarak vücudun kendi dokularına saldırır.

Çoğu durumda, pozitif ANA testi bağışıklık sisteminin kendi dokularına yanlış yönlendirilmiş bir saldırı yaptığını gösterir –bir diğer deyişle; otoimmün tepki. Fakat bazı kişilerde sağlıklı olmalarına rağmen ANA testi pozitif çıkmaktadır.

Doktorunuz deri veremi, romatizmal eklem ihtihabı ya da deri sertleşmesi gibi otoimmün hastalıklara sahip olduğunuzu düşünüyorsa ANA testi yapılmasını isteyebilir.

Neden Yapılır?

Çoğu romatizmal hastalık benzer belirti ve semptomlara sahiptir –kas ve eklem ağrısı, yorgunluk ve ateş. ANA testi belli bir rahatsızlığı onaylayamasa da bazı muhtemel hastalıkları ortadan kaldırır. Eğer ANA testi pozitif çıkarsa kan değerleri bazıları belirli hastalıklara özgü olan antinükleer antikorların varlığı için test edilebilir.

Nasıl Hazırlanılır?

Kan örneğiniz sadece ANA testi için kullanılacaksa testten önce normal şekilde yeme ve içmeye devam edebilirsiniz. Ek testler için de kullanılması söz konusu ise testten belli bir süre önce yiyip içmemeniz gerekebilir. Doktorunuz bu konuda gerekli talimatları verecektir.

Belirli ilaçlar testin doğruluğunu etkiler. Bu yüzden kullandığınız ilaçların listesini doktorunuza iletin.

Hangi Sonuçlarla Karşılaşabilirsiniz

ANA testi için sağlık görevlisi kolunuzdaki bir damardan enjektörle kan örneği alır. Örnek analiz için bir laboratuvara gönderilir. Kısa süre içerisinde günlük yaşantınıza dönebilirsiniz.

Sonuçlar

Herhangi bir antinükleer antikorun varlığı pozitif test sonucuna yol açar. Fakat bu sonuç bir hastalığınız olduğu anlamına gelmeyebilir. Özellikle 65 yaş üstü kadınlar olmak üzere hastalığı olmayan kişilerde ANA testi pozitif sonuçlanır.

Mononükleoz, antinükleer antikorların gelişimiyle bağdaştırılan bir enfeksiyon çeşididir. Kan basıncını düşüren bazı ilaçlar ve belirli nöbet ilaçları da antinükleer antikor oluşumunu tetikleyebilir.

Doktorunuz otoimmün hastalığınız olduğunu düşünüyorsa muhtemelen bir dizi testler uygulayacaktır. ANA testi sonuçları, doktorların belirti ve semptomları belirlemede faydalandıkları bilgi kaynaklarından biridir.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Myomektomi Nedir?

Myomektomi, aynı zamanda ana rahmi leiomiyomları da denilen rahim urunu çıkarma işlemidir. Bunlar ana rahminde yaygın olarak ortaya çıkan kanserli olmayan urlardır.
Read More

Abdominal Histerektomi

Abdominal histerektomi karnın alt kısmındaki rahmin insizyonla çıkarılmasını sağlayan cerrahi bir yöntemdir. Rahim –diğer adıyla dölyatağı- hamilelik durumunda bebeğin büyüdüğü yerdir.
Read More

Kan Bağışı

Kan bağışı bir gönüllülük prosedürüdür. Kişi, kan nakline ihtiyaç duyan birine verilmesi amacıyla kan alınmasını onaylar. Her yıl milyonlarca kişi kan nakline ihtiyaç duymaktadır. Bazı hastalar için ameliyat sırasında kan ihtiyacı oluşabilir.
Total
0
Share