Astım Belirtileri Nelerdir?

Hastalarda zaman zaman hırıltılı nefes alıp vermeler, nefes darlığı ve öksürük görülür.

Çocuklar yakınmalarını belirtemediklerinden tanı daha çok anne ve babanın ifadesine göre konulur. Sürekli veya ataklar halinde gelen öksürük,astım için ipucu olmalıdır. Üst solunum yolu infeksiyonu sonrasında öksürüğün düzelmesi her seferinde uzun süre alıyor ise astım akla gelmelidir. Bunun dışında tekrarlayan hırıltı ve nefes darlığı astımı düşündürmelidir.


Öksürük:

Astım öksürüğü kuru,inatçı ve tekrarlayıcıdır. Nöbetler halinde gelir,sıklıkla gece ve sabaha karşı başlayıp çocuğu uykudan uyandırabilir.


Hırıltı:

Astımın en önemli bulgularından biridir. Özellikle nefes verirken göğüsten ıslık sesine benzer bir ses duyulur. Ancak her hırıltı astım değildir. Özellikle yaşamın ilk iki yılında bebeklerde solunum yolu infeksiyonları sıktır ve hırıltılı bir seyir gösterir. Bu nedenlerle,özellikle tekrarlayan hırıltılarda astım akla getirilmelidir.


Nefes darlığı:

Sık nefes alma ve bebeklerde karnın,çocuklarda göğsün körük gibi inip kalkması ile kendini belli eder.


Astımlı çocuğun muayene bulguları:

Astımlı çocuğun muayene bulguları astım atağı dışında tamamen normal olabilir. Ancak muayenede egzama,burun tıkanıklığı,burun akıntısı ve hapşırıkla kendini belli eden alerjik nezle ve hırıltılı solunum olan çocuklarda astım akla gelmelidir.

Dr. Günseli Bozdoğan

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share