Sağlıklı Saçlar için Yenmesi Gereken 8 Besin

Göz kamaştıran, sağlıkla parlayan saçlar için nasıl beslenmeli?

Hepimiz saçlarımızın nasıl göründüğüne önem veririz. Saçınızın daha sağlıklı görünmesini sağlayacak ve hissettiğiniz yaştan daha da genç görünmenizi sağlayacak bu 8 besini tüketin.

Yeşil çay,ceviz ve somon:Bu gıdalar polifenol ve omega-3 içerdiğinden kalp ve beyin sağlığına iyi gelir. Ayrıca saçınızı parlak olmasını sağlar. Eğer kepekle mücadele ediyorsanız,yeşil çay ile durulama deneyin. Bu kepeğe neden olan mantarı önlemeye yardımcı olur.

Meyveler:Özellikle parlak ve renkli olanlar-örneğin şeftali,çilek,mango,kivi,domates;saç oluşumunun temel yapısı olan kolajenin yapımında önemlidir. C vitamini bakımından da zengin olan bu meyveler saçların gür ve canlı olmasını sağlar.

Fasulye,tam tahıllar gibi B vitamini yönünden zengin besinler:B vitaminleri (özellikle B6 vitamini ve folik asit) büyümeyi teşvik ederek saç folikülleri için kan ve oksijen tedariği sağlar ve saç kaybını yavaşlatabilir. B vitamini açısından zengin besinler fasulye,bezelye,havuç,karnabahar,soya fasulyesi,fındık ve yumurtadır.

Koyu yeşil sebzeler:ıspanak,brokoli,pazı; Bu besinler saç için doğal saç kremi görevi gören sebum(kafa derisi yağı) maddesinin üretiminde görev alan A ve C vitamini açısından oldukça zengindir.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share