Sağlıklı Saçlar için Yenmesi Gereken 8 Besin

Göz kamaştıran, sağlıkla parlayan saçlar için nasıl beslenmeli?

Hepimiz saçlarımızın nasıl göründüğüne önem veririz. Saçınızın daha sağlıklı görünmesini sağlayacak ve hissettiğiniz yaştan daha da genç görünmenizi sağlayacak bu 8 besini tüketin.

Yeşil çay,ceviz ve somon:Bu gıdalar polifenol ve omega-3 içerdiğinden kalp ve beyin sağlığına iyi gelir. Ayrıca saçınızı parlak olmasını sağlar. Eğer kepekle mücadele ediyorsanız,yeşil çay ile durulama deneyin. Bu kepeğe neden olan mantarı önlemeye yardımcı olur.

Meyveler:Özellikle parlak ve renkli olanlar-örneğin şeftali,çilek,mango,kivi,domates;saç oluşumunun temel yapısı olan kolajenin yapımında önemlidir. C vitamini bakımından da zengin olan bu meyveler saçların gür ve canlı olmasını sağlar.

Fasulye,tam tahıllar gibi B vitamini yönünden zengin besinler:B vitaminleri (özellikle B6 vitamini ve folik asit) büyümeyi teşvik ederek saç folikülleri için kan ve oksijen tedariği sağlar ve saç kaybını yavaşlatabilir. B vitamini açısından zengin besinler fasulye,bezelye,havuç,karnabahar,soya fasulyesi,fındık ve yumurtadır.

Koyu yeşil sebzeler:ıspanak,brokoli,pazı; Bu besinler saç için doğal saç kremi görevi gören sebum(kafa derisi yağı) maddesinin üretiminde görev alan A ve C vitamini açısından oldukça zengindir.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Spor basurdan koruyor!

Doğru beslenme ve düzenli tuvalet alışkanlığının yanında spor yapmak hemoroidden korunmada önemli rol oynuyor

Meme Küçültme Ameliyatı

Plastik ve Estetik Cerrahinin bayanlara tanıdığı belki de en büyük imkan meme küçültme ameliyatlarıdır.
Total
0
Share