Göğüs Kemiğinizin Arkasında Yanma veya Rahatsızlık Hisseder misiniz?

Toplumda her 10 kişiden 2’si ayda bir kez yanmadan şikayet eder. Bu hastaların %20’si de her gün bu şikayetleri yaşar. Bu hastaların çoğunluğu yaşlılar ve hamilelerdir.
Toplumda her 10 kişiden 2’si ayda bir kez yanmadan şikayet eder. Bu hastaların %20’si de her gün bu şikayetleri yaşar. Bu hastaların çoğunluğu yaşlılar ve hamilelerdir.
Reflü hastalığı Batı Avrupa ve ABD’de tıbbın en yaygın hastalığı olarak kabul edilmekle birlikte ülkemizdeki tanınma oranı çok düşüktür. Ülkemizde gastroözofajial reflü sendromu her 100 kişinin 20’sinde bulunmaktadır. Buna göre 70 milyonluk ülkemizde yaklaşık olarak 14 milyon gastroözofajial reflü hastası vardır. Bu hastalık son yıllarda kitle iletişim araçlarının yoğun ilgisi ile biraz daha fazla duyulur olmuştur. Hekimlerimizin bu hastalıkla ilgili deneyimlerini artırmaları sonrasında hastalığın gerçek oranlarının ortaya çıkacağını düşünmek gerçekçidir.

Her hekimin mide yakınmaları ile başvuran hastalarına kısaca:

"Göğüs kemiğinizin arkasında yanma veya rahatsızlık hisseder misiniz?"

"Ağzınıza acı-ekşi su veya yedikleriniz gelir mi?"sorularını sorması tanıyı koyduracaktır. Bu soruları her hastasına bir hekimin sorması ile gastroözofajial reflü tanısındaki artışlar şaşırtıcı oranlara ulaşacaktır.

Prof. Dr. Murat Saruç

Total
0
Shares
Related Posts

Boyunda Sinir Sıkışmasının Nedenleri

Boyundaki bir diskin yırtılarak fıtıklaşması, boyundaki eklemlerde oluşabilecek kireçlenme gibi bozukluklar veya darbe gibi diğer yaralanmalar sinirlere bası yaparak hasara yol açabilirler.

Dedikodu Yapmak Stresi Azaltıyor mu?

Amerika'da yapılan bir araştırma sonucunda başkaları hakkında konuşmanın, haksızlığa şahit olmanın yarattığı stresi azalttığı tespit edildi.

Romatizmanın Yaşı Yok

Özellikle yaşlıların kabusu olan romatizma, aslında her yaşı vurabiliyor. Eklemlerde yanma ve şiddetli ağrılarla baş gösteren romatizma, tek bir hastalık değil, aşağı yukarı 150 farklı hastalığı içeren bir grubun genel ismi.
Total
0
Share