Astım Hastaları Kortizon Kullanmaktan Korkuyor

Astım hastalarının hastalıkları konusunda çok iyi eğitilmeleri gerekir. Hastalığını iyi bilen bir astım hastası, hastalığını kontrol altına tutmada doktoru kadar kendisine faydalı olabilir.

Astım hastalarının hastalıkları konusunda çok iyi eğitilmeleri gerekir. Hastalığını iyi bilen bir astım hastası,hastalığını kontrol altına tutmada doktoru kadar kendisine faydalı olabilir.

Hastalığın tedavisinde nefes yoluyla çekilen ilaçlar,akciğere lokal etki yaptığı için daha çok tercih ediliyor. Astım bronşların hastalığı olduğundan bronşlara da en kolay nefes yolunu açan ilaçlar yardımıyla ulaşılabiliyor.

Astım hastalarını kortizonlu ilaç kullanmak korkutur. İlacın içindeki kortizonun dozu düşük olduğundan yan etkileri az oluyor. İlacın etkisi yüksek olduğundan bu yan etkiler önemsenmeyebilir. Esas etkisi bronşlarda oluşan ödemi çözmesiyle ortaya çıkıyor. Astım hastalarında bronşlarda çok fazla şişme olduğundan bunu yok etmek için kortizon veriliyor. Tedavide altın standart budur. Eğer oluşan ödemi çözmezseniz bronşlar yine daralacaktır. Hastalara özellikle kortizonlar verirken bunun yan etkisinin çok az olduğunu da söylüyoruz. Spreyden ziyade kuru toz veriyoruz. Hasta kendisinin yarattığı bir basınçla kuru tozu içine çekiyor.

Bazı hastaların kuru tozu içlerine çekmekte zorlandıklarını görüyoruz bu durumda ilaçlar buharla da verilebilir. Astım hastalarının bronşlarında aşırı duyarlılık olduğundan,günlük yaşamlarında dikkat etmeleri gereken noktalar ve almaları gereken önlemler var. Endüstrileşmeyle birlikte özellikle de erkekler astımdan daha çok etkilenebiliyor,çünkü bu ortamlarda erkekler daha fazla çalışıyor. Ancak kadınlarda sigara içme oranının artması endüstrileşmeden bağımsız olarak astım hastası kadınların da sayısının artmasına yol açıyor.

Doç. Dr. Reha Baran

Total
0
Shares
Related Posts

Özel Tariflerle Zayıflayın!

Zayıflamak için egzersiz yapmanın yanı sıra düzenli beslenmek de önemli. Siz de evinizde kolayca hazırlayabileceğiniz yemeklerle incecik olabilirsiniz.
Total
0
Share