Bahar Depresyonu Ciddiye Alınmalı

Kimler Risk Altında,Nasıl Tetiklenir,Tedavi ve Çözümleri Nelerdir

En Çok Kimler Risk Altında?

Bahar depresyonu,genetik olarak depresyona yatkınlığı olan kişilerde daha fazla görülüyor. Bir de geçmişte depresyon hikâyesi olan ya da mani öyküsü olanlarda daha sık ortaya çıkıyor. Örneğin dışa dönük ve iletişim becerileri iyi olan kişilerde mevsimsel depresyon daha az görülürken,içe dönük ve iletişim becerileri daha az olan,nörotisizme yatkın kişilerde bu hastalık daha sık ortaya çıkıyor. Bunun yanı sıra mükemmeliyetçi yapıya sahip kişiler esneklik gösteremedikleri için beklentüerinin altında performans gösterdikleri durumlarda daha sık depresif belirtiler yaşıyor ve mevsimsel değişimlere daha fazla hassasiyet gösteriyorlar.

Hangi Sorunlar Tetikleyebilir?

Mevsimsel depresyon yaşayan kadınların bir kısmında hipotiroidi ve diğer tiroit bezi hastalıklarının daha fazla olduğu gösterildi. Demir eksikliğine bağlı oluşan kansızlıkta da hasta depresyon belirtilerini yaşamaya başlıyor. B12 vitarnini eksikliği durumunda da depresyon ve unutkanlık görülüyor. Bu nedenle özellikle sık depresyon yaşayan ve mevsimsel depresyon geçiren kişilerin B12 kan düzeylerinin takip edilmesi gerekiyor. Özellikle yeşil sebzelerde bulunabilen folik asidin eksikliğinde de depresyon ortaya çıkabiliyor. Yapılan tedavilerle bu sorunlar giderildiğinde depresyon da ortadan kalkıyor.

Bahar Depresyonu Nasıl Tedavi Ediliyor?

Gerekli görüldüğü takdirde antidepresan tedavisinin yanı sıra terapi yöntemine de başvuruluyor. Günümüzde ilaç ve psikoterapiden oluşan tedavilerde oldukça başarılı sonuçlar elde edilebiliyor. Ancak bahar depresyonu mutlaka uzman psikiyatristler tararından tedavi edilmeli. Çünkü bu depresyonu yaşayanlarda antidepresan tedaviler sonucunda manik tabloya kayış normalden daha yüksek oluyor. Dolayısıyla eş dost tavsiyesiyle gelişigüzel kullanılan antidepresanlar,’mani’ gibi hayatı altüst edecek ve ne yazık ki yıllarca tekrarlayacak bir hastalığın tetiğini çekmeye neden olabiliyor.

Dr. Aylin aksoy Çoban

Total
0
Shares
Related Posts

Kuş gribi yine korkuttu

Uzun soluklu bir bilimsel araştırmanın sonuçları, kuş gribinin mutasyona uğramış bir türünün memeliler arasında da kolayca yayılabileceğini gösterdi.

Hatalar İlk Yardım Yapanın Ölümüne Sebep Olur mu?

İlkyardım sırasında, bilinçsiz yaklaşımla hasta veya yaralıya zarar verilebileceği genellikle bilinmektedir. Ancak eğitim almamış kişiler ilk yardım sırasında kendilerine de zarar verebilir, hatta ölebilirler.
Total
0
Share