Kadınlarda Akneye Sebep Olan Durumlar

Kadınlarda ilk regl döneminden 5 yıl sonra başlayan veya 5 yıldan uzun süren aknelerde mutlaka androjenlerde artış akla gelir ve araştırılır.

Kadınlarda ilk regl döneminden 5 yıl sonra başlayan veya 5 yıldan uzun süren aknelerde mutlaka androjenlerde artış akla gelir ve araştırılır. Ayrıca kullanılan topikal ürünler,makyaj- bakım ürünleri ve yüz yıkama alışkanlıkları,doğum kontrol hapları gibi ilaçlar,özellikle işyeri kaynaklı stresler de belli başlı diğer nedenleri arasında sayılabilir. Kadınlarda ileri yaş aknelerinde mutlaka adet düzeni,tüylenme ve erkek tipi saç dökülmesi araştırılır. Regl öncesi artış belirginse ve çeneden boyna yayılıyorsa androjen yüksekliği akla gelir,hormon düzeyleri bakılır ve jinekologdan yardım istenir.

Tedavi:

Tedavide kullanılan ilaçlardan yağ bezi aktivitesini azaltmasını,kanallarda oluşan hücre artışını düzenlemesini,mikroorganizma sayısını azaltmasını ve inflamasyonu azaltmasını bekleriz. Bunları çoğu zaman,tek bir ilaç sağlamaz ve o nedenle birkaç ilaçtan oluşan kombinasyon tedavileri tercih edilir.

Sivilceler Tekrar Eder mi?

Hastalığın tekrar edebileceği ve hiçbir ilacın kesin iyileşme sağlamadığı bilinmelidir. Tedavide kullanılan pek çok ajan vardır ve bunların etkinliği arttıkça ne yazık ki yan etkileri de artmaktadır. Halk arasında fındık fıstık gibi kuruyemişlerin,çikolatanın,kolalı içeceklerin ve yağda kızartılmış yiyeceklerin sivilceye neden olduğuna dair yaygın kanının aksine aknede artışa neden olan tespit edilmiş belli bir besin grubu yoktur,ancak kişi kendisi şüphelendiği gıdaları en az bir ay süreyle takip etmelidir.

Dr. Yeşim Tekin

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share