Boyunda Sinir Sıkışmasının Nedenleri

Boyundaki bir diskin yırtılarak fıtıklaşması, boyundaki eklemlerde oluşabilecek kireçlenme gibi bozukluklar veya darbe gibi diğer yaralanmalar sinirlere bası yaparak hasara yol açabilirler.

BOYUN FITIĞI ( SERVİKAL DİSK HERNİSİ )

Boyunda Sinir Sıkışmasının Nedenleri

Boyundaki bir diskin yırtılarak fıtıklaşması,boyundaki eklemlerde oluşabilecek kireçlenme gibi bozukluklar veya darbe gibi diğer yaralanmalar sinirlere bası yaparak hasara yol açabilirler. Yaşlı kişilerde disklerde ve eklemlerde yaşa bağlı değişiklikler de sinirlere basıya neden olabilir. Gençlerde ise sinir hasarının en önemli nedeni boyun fıtığıdır. Fıtıklaşan disk sinire bası yaparak ağrı ortaya çıkarır. Belde olduğu gibi boyunda da fıtık olabilir. Omurları birbirinden ayıran diskler yarı eklem sayılırlar. Disk ortasında jel kıvamında bir madde ve bunun çevreleyen yastıkçıklardan oluşur. Bu yastıkçıklardan daha dışta olanlar içtekilere göre serttirler. Yaşın ilerlemesi ve travmaya maruz kalma durumlarında bu yastıkçıklar yıpranmaya başlar. Dıştaki tabaka giderek incelir,ani yapılan ters bir hareket sonrasında yırtılır. İçteki jel kıvamındaki madde bu yırtıklardan dışarı doğru kayarak,omurilikten çıkıp kola giderek o bölgelere hareket emri veren veya o bölgelerin duyusunu algılamayı sağlayan sinirlere baskı yapar. Böylece boyun-kol ağrısı ve o kolda uyuşma,karıncalanma,bazen de güçsüzlük hissedilir.

Boyunda Sinir Sıkışmasının Belirtileri
Boyun Fıtığı Belirtileri
Boyundaki sinir sıkışmasının başlıca belirtisi kola,boyna,göğse ve/veya omuzlara yayılan ağrıdır. Parmaklarda ve ellerde uyuşma ve karıncalanma ile kas güçsüzlüğü de görülebilir. Diğer belirtilerden biri de ellerde koordinasyon (eşgüdüm) kaybıdır. Sinir seviyesinin hangi seviyede (yani hangi omur düzeyinde) olduğuna bağlı olarak,ağrı ve güçsüzlük değişik bölgelerde hissedilir. C4 ve C5 omurları arasındaki sinir (C5 kökü) sıkışırsa boyun kökünde omuzlara ve üst kola yayılan ağrı oluşur. Biseps kasında güçsüzlük ve omuzda his kaybı görülür. C5 ve C6 omurları arasındaki sinir (C6 kökü) sıkışırsa boyundan omuza ve kürek kemiğine doğru yayılan ve kolun dış tarafına doğru inen bir ağrı oluşur. Biseps kasında güçsüzlük,baş parmak ve işaret parmağında uyuşukluk hissedilir. C6 ve C7 omurları arasındaki sinir (C7 kökü) sıkışırsa boyundan ve omuzdan kolun yan yüzüne ve orta parmağa yayılan bir ağrı oluşur. Triseps kasında güçsüzlük,el sırtında ve orta parmakta uyuşma hissedilir. Hastalar ellerini başlarının üstüne koyduklarında ağrıda ve uyuşukluğun kaybolduğunu belirtebilirler. Çünkü bu durumda omurlar arasındaki açıklık arttığından sinir üzerindeki baskı azalır.
Boyun fıtığı tedavisi
Boyun ağrısı için tedavi hem sinir kökü üzerindeki baskıyı azaltmaya hem de belirtileri hafifletmeye yöneliktir. Böyle durumlarda ilaç tedavisinin yanı sıra öncelikle istirahat,daha sonra fizik tedavi uygulanır. Fizik tedavi;boyun traksiyonu (çekme),boyun hareketleri,egzersizler ve ağrıyı ortadan kaldırıcı diğer yöntemlerden oluşur. Eğer sinir üzerindeki bası çok şiddetliyse,kas güçsüzlüğü ileri boyuttaysa,fıtıklaşan disk kısmını çıkarmak ya da sinirin omurgayı terk ettiği boşluğu genişletmek üzere mikrocerrahi tedavi uygulanabilir. Her cerrahi müdahalede olduğu gibi boyun fıtığı ameliyatlarında da belirli komplikasyonlar ve riskler mevcuttur. Hasta hekiminden bu riskleri ve komplikasyonları detayli bir şekilde dinlemelidir. Hangi tedavi uygulanırsa uygulansın daha sonra hastanın düzenli olarak boyun egzersizlerini yapması ve boyun koruma prensiplerine uyması ağrının sık tekrarlamasını önleyebilir.

Dr. Tibet Kaçıra

Total
0
Shares
Related Posts

Diyabet Tedavisi Elinizde

Diyabet hastalığı konusunda bilinçli olmak ve sıkı takip, bizlerin de en az diğer insanlar kadar sağlıklı olmamıza yardımcı olacaktır.
Total
0
Share