Bahar Depresyonuna Dikkat

Yapılan çalışmalarda bahar aylarında depresyonun yüzde 50 oranında daha fazla görüldüğü ortaya konmuş.

Bahar Depresyonu Neden Ortaya Çıkıyor?

Yapılan çalışmalarda bahar aylarında depresyonun yüzde 50 oranında daha fazla görüldüğü ortaya konmuş. Bahar depresyonu ülkemizde de her 100 kişiden 20’sinde ortaya çıkan bir hastalık.Kadınların bu depresyona yakalanma riskleri ise erkeklere oranla 2 kat daha fazla. Özellikle de mükemmeliyetçi kişiliğe sahip kadınlar,iş veya özel hayatlarında sorun yaşadıklarında bu hastalıktan nasiplerini alıyorlar!

Gün ışığının değişime uğradığı ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde serotonin-melatonin arasındaki dengenin oturması zaman alıyor. Yapılan çalışmalarda bu 2 hormon arasındaki dengenin bazı insanlarda gelişmediği,melatonin sevilerinin düşmediği ve seratonin seviyelerinin beklenildiği kadar yükselmediği gözlenmiş ve bahar aylarında meydana gelen depresyondan bu dengesizliğin sorumlu olduğu düşünülmüş. Bahar depresyonu da bu nedenle ortaya çıkıyor.

Dr. Aylin aksoy Çoban

Total
0
Shares
Related Posts

Bayram Sonrası Beslenmeye Dikkat

Bayram sonrası kavurma, şeker, çikolata, ağır hamur işleri ve tatlıları aşırı tüketmek mide, kalp ve bağırsak sisteminde çeşitli rahatsızlıklara yol açıyor.

Sedef Hastaları Çaresiz Değil

Sedef dermatoloji alanında tedavisi en zor olan ve yaygın olarak rastlanan kronik bir cilt hastalığı olarak nitelendiriliyor. Genellikle 20-40 yaş grubunda görülen bu hastalık ülkemizde her yıl yaklaşık 350 bin kişide ortaya çıkıyor.
Total
0
Share