Bakan’dan Sütle İlgili Çarpıcı Açıklama

7’den 70’e her kesimin günlük olarak tükettiği sütlere ilişkin çarpıcı itiraflar

Tarım Bakanı Mehdi Eker,piyasada satılmakta olan sütlerde karaciğer kanseri,sarılık ve siroza yakalanma riskini artıran antibiyotik kalıntısı ve aflatoksin M1 olduğu iddialarını doğruladı.

Milliyet Gazetesi’nden Önder Yılmaz’ın haberine göre Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker;Türkiye’de 7’den 70’e her kesimin günlük olarak tükettiği sütlere ilişkin çarpıcı bir itirafta bulundu.

Eker,piyasadaki sütlerde karaciğer kanseri,sarılık ve siroza yakalanma riskini artıran antibiyotik kalıntısı ve aflatoksin M1 olduğu iddialarını doğrulayarak,“Bakanlığımızca yürütülen kontrol ve denetimlerde sütlerde antibiyotik kalıntısına ve aflatoksin M1’e rastlanabilmekte olup bunlarla ilgili gerekli yasal işlem yapılmaktadır”yanıtını verdi. Eker,mevzuata uygunsuz faaliyet gösteren işletmelerin isimlerinin ifşa edileceğini kaydederken,“her eve bir gıda denetçisi”projesini hayata geçireceklerini belirtti.

Eker’e,“Piyasada satılan çoğu firmalara ait sütlerde antibiyotik bulgusuna,bazı ürünlerde de aflatoksin M1’e rastlandığı ve bu maddenin karaciğer kanseri,sarılık ve siroza yakalanma ihtimalini artırdığı doğru mudur”sorusu yöneltildi.

Eker ise 12 Aralık 2012’de TBMM’ye gönderdiği resmi yazıda,itiraf niteliğinde ifadeler kullanarak,“Gıda kodeksine aykırılık hususu içermektedir. Bakanlığımızca yürütülen kontrol ve denetimlerde sütlerde antibiyotik kalıntısına ve aflatoksin M1’e rastlanabilmektedir”dedi.

İfşa Edilecek

Eker,sağlıksız üretim yapan işletmelere yaptırımlar arasında isimlerinin kamuoyuna açıklanmasının da bulunduğunu belirtirken,“Mevzuata uygunsuz faaliyet gösteren işletmeler açıklanacak,ayrıca mevzuata uygun faaliyet gösteren firmaların belli kriterler çerçevesinde kamuoyu ile paylaşımı sağlanmaktadır.

Böylelikle sadece uygunsuz işletmelerin ifşası değil,iyi olan işletmeleri ödüllendirerek yönlendirme anlayışı ile çalışmalar devam ediyor”dedi.

Kaynak:Milliyet Gazetesi – Önder Yılmaz

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Zatürre Öldürüyor

Zatürre(Pnömoni), her yıl beş yaşın altındaki yaklaşık 1.2 milyon çocuğun ölümüne neden olmaktadır ki bu sayı AIDS, sıtma ve tüberküloz hastalıklarının toplamımının neden olduğu ölüm sayısından fazladır.

Seks Bağımlılığı

Seks bağımlılığı kişilerin düşüncelerinin mantıksız olduğunu bilmesine rağmen kendini alıkoyamadığı düşünceler olarak ele alınıp obsesif kompulsif bozukluk olarak değerlendirilmiş kimi zaman ise cinsel bozukluklar içinde düşünülmüştür.
Total
0
Share