Basit Önlemlerle Göz Kazalarından Korunun

Göz kazalarından korunma, basit önlemlerle kolaylıkla sağlanabilir.
  • Temizlik malzemelerini her kullanıştan sonra ellerinizi bol suyla iyice yıkamalısınız ki,daha sonra yanlışlıkla elinizden gözlerinize bulaşmasın.

  • İlk kez kullanacağınız bir aleti çalıştırmadan önce mutlaka kullanım kılavuzunu okumalı ya da yardım istemelisiniz.

  • Çocuklara oyuncak seçerken yaşlarını,becerilerini ve sorumluluk alma derecelerini dikkate almak,el becerileri gelişene kadar çocuklar için özel yapılmış bıçak,çatal ve makasları tercih etmek olası bir çok kazayı önleyecektir.

  • Batıcı,delici eşyaları çocukların erişebileceği şekilde açıkta bırakmamalı,çocuğunuzun hareketlilik düzeyini de göz önüne alarak,ev eşyalarının sivri köşelerine silikon koruyucular takmalısınız.

  • Spreyleri,kozmetik amaçlı veya temizlik için sık kullanırız. Kullanırken püskürtme deliğinin,gözünüzü hedef almadığından emin olmalı,dış ortamda sprey kullanırken rüzgarın yönünü mutlaka dikkate almalısınız.

  • Boya yaparken,boyayı kazırken veya çok kuvvetli kimyasal maddeleri kullanmanız gerektiğinde özel koruyucu gözlük kullanmalısınız. Metal veya ahşap ile çalışıyorsanız özellikle dikkatli olmanız gerekir.

  • Taşlama,kaynak yaparken,elektrikli testere veya hızarla çalışırken saçılan parçacıklar göze yüksek hızla çarpacağı için dokuya saplanma ihtimali fazladır;mutlaka özel iş gözlüğü kullanmalısınız. Çok kısa süre için bile olsa,kaynak yapmak gerekiyorsa özel kaynakçı gözlüğü kullanmalı,gözlüğün ışık sızdırmadığından emin olmalısınız.

Bütün bunlar aslında hepimizin bildiği,ancak zaman zaman ihmal ettiğimiz faydalı önlemlerdir.

Bu önlemleri almamıza rağmen,beklenmedik bir sorun yaşarsak ne yapmalı?

Dr. Ümit Güngör

Total
0
Shares
Related Posts

Prostat Büyümesi Ne Demektir?

Prostat, spermlerin beslenmesine ve ejakülasyon (boşalma) sırasında taşınmasına yarayan sıvıyı salgılayan bir organdır.

Cerrahın Sağ Kolu: 3 Tesla MR

3 Tesla MR, ileri teknoloji ürünü bir görüntüleme cihazı. Tüm vücudun görüntülenmesinde kullanıldığı gibi, beyin ameliyatlarında sağladığı hızlı görüntülerle, tümörün temizlenmesine yardımcı oluyor.
Total
0
Share