Bebeğin Doğum Kanalında İlerleyerek Doğması

Doğum evreleriden ikinci aşama bebeğin doğum kanalında ilerleyerek doğması konusu için tıklayın.

Doğum evreleri:

1- Serviksin (Rahim ağzı) açılması

2- Bebeğin doğum kanalında ilerleyerek doğması

3- Plasentanın (Bebeğin eşi) alınması

4- Doğum sonrası 1 saatlik kanama kontrolü

Bebeğin doğum kanalında ilerleyerek doğması

Serviksin tam açık hale gelmesinden sonra bebeğin doğum kanalından ilerleyerek doğması gerçekleşir. Bu dönem,ilk doğumu olanlarda daha uzun olmak üzere,yaklaşık yarım saat kadar sürer. Her ağrı ile bir ıkınma hissi gelmeye başlar. Uterus kasılmaları ve anne adayının diyafragma ve karın kasları yardımı ile ıkınması sonucu bebeğin doğum kanalında ilerlemesi artar. Gebe doğum masasında düz olarak yatmalı ve bacaklarını sıkmadan açık ve gevşek tutmalıdır. Baş göğüs kafesine doğru öne eğilir. Belin masadan kaldırılması doğum kanalının aksını bozar ve bebek daha güç ilerler. Ikıntılı ağrılar sırasında ellerini doğum masasının yan tarafını tutarak daha kuvvetli ıkınmalıdır.

Uterusun kasılmasının en kuvvetli olduğu an derin bir nefes alınır,ağız kapanır,nefes içeride tutulur ve bütün kuvveti ile ıkınılmalıdır. Çoğu kez gebelerin bir ağrı boyunca kesik kesik ıkındıkları görülür. Bu şekildeki ıkınma bebeğin ilerlemesi zor olur. Yine bağırmak da ıkınmayı engeller.

Bu dönemde de ÇKS yakından takip edilir. Bebeğin kalp atışlarındaki değişiklikler titizlikle değerlendirilir. Bebekte herhangi bir tehlike oluşacaksa doğum bir an evvel sonuçlandırılır. Uygun şartlar oluşmuşsa forseps veya vakum ekstraksiyon ile doğum gerçekleştirilir.

Bebeğin başı ıkınmalarla ilerler ve vagenin girişine kadar gelir. Bebek doğarken bu bölgenin korunması ve istenmeyen yırtıkların oluşmaması amacı ile uygun şekilde doktor tarafından kesi yapılarak genişletilir (Epiziotomi). Tam bebeğin başı çıkarken annenin ıkınmaması ve derin derin nefes alması söylenir. Bebeğin önce başı,sonra sırasıyla ön omuz,arka omuz,gövde ve bacakları doğar. Bu şekillde bebek kontrollü olarak doğurtulur. Daha sonra göbek kordonu bağlanır ve kesilir. Bebek ilk kontrol ve muayenesi ayrıca üşümemesi için Doğum odasında hazır bulunan ısıtıcılı bebek arabasına konulur.

Doç. Dr. Hüsnü Görgen

Total
0
Shares
Related Posts

Uykusuzluk Alzheimer’a mı Neden Oluyor?

Bilim adamlarının fareler üzerinde yaptığı bir araştırmaya göre uyku problemleri Alzheimer'ın habercisi olabilir. Beyindeki plak adı verilen protein birikintilerinin bu hastalığın nedeni olduğuna inanılıyor.
Total
0
Share