Domuz Gribi Nasıl Bulaşır?

Çocuklar bu virüsleri erişkinlere göre daha çok yayarlar, bu nedenle hastalığın yayılmasının önlenmesinde temizlik büyük rol oynar.

Çocuklar bu virüsleri erişkinlere göre daha çok yayarlar,bu nedenle hastalığın yayılmasının önlenmesinde temizlik büyük rol oynar. Ayrıca kalabalık ve havasız ortamlar risk oluşturduğu için mümkün olduğunca bu tür ortamlardan uzak durmak gerekiyor ve kapalı alanların sıkça havalandırılması önem taşıyor.

El Sıkışmayın,Öpüşmeyin

Oseltamivir ve zanamavır isimli antiviraller ilk 48 saat içinde alınırsa belirtilerin azalmasına ve oluşma riski olacak komplikasyonların önlenmesinde etkilidir. Hekiminiz gerekli gördüğü takdirde antiviral tedavi verecektir. Özellikle altta başka hastalığı olanlarda riskli hastalık gurubunda olanlara (yaşlı ve çocuklar ile hamileler,kalp,akciğer veya böbrek hastalığı olanlar ile kanser ve benzeri tedavi altında olanlar) enfeksiyonu ağır geçirenlere önerilir. Ek olarak başka insanlara bulaştırmamak için,kalabalık ortamlara girmemek. Özellikle riskli olan grup olan yaşlı ve çocuklardan uzak kalmak,öksürme ve hapşırma sırasında mendille ağız ve burunu kapamak ve sonrasında mendili atmak önerilmektedir. Grip ve diğer enfeksiyonlardan korunmanın en önemli yolu sıklıkla sabun ve su ile ellerin yıkanmasıdır. Öksürdükten veya hapşırdıktan sonra ellerinizi mutlaka yıkayın.

Grip Nasıl Bulaşıyor?

  • Öksürük ve hapşırma yoluyla,hasta kişinin tükürük zerrecikleri havaya yayılarak sandalye masa gibi yüzeylere bulaşabilir.
  • Kişi virüsün bulaştığı bir yere dokunduktan sonra ellerini ağzına,gözlerine veya burnuna sürerse virüs bulaşabilir.
  • Bu yüzeylerde virüsün ne kadar süreyle canlı kalabileceğini etkileyen ısı,nem oranı,yüzey niteliği gibi pek çok faktör söz konusudur. Hasta kişinin temasının olduğu bu yüzeylere dokunulmamalı,herhangi bir sebeple dokunulduysa eller yıkanmalıdır.
  • Bu yüzden sıklıkla ev,ofis ve okullarda kirliliğin çok olacağı yüzeylerde temizliklerinin sıklıkla yapılması gereklidir.
  • Temizliğin normalde kullanılan standart ortam temizlik ürünleri ile yapılması yeterlidir.
  • Ellerin sabun ve su ile yıkama ortamı bulunmadığı durumlarda alkol bazlı el temizlik ürünleri kullanılmalıdır.

Prof. Dr. Ayşe sesin Kocagöz

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share