Çocuklardaki Baş Ağrısı Beyin Tümörü Habercisi

Kimyasal maddeler, kirlilik ve virüs gibi etkenlerin yol açtığı çocukluk çağı beyin kanserinin en önemli belirtileri kusma ve bas ağrısı.

Kimyasal maddeler,kirlilik ve virüs gibi etkenlerin yol açtığı çocukluk çağı beyin kanserinin en önemli belirtileri kusma ve bas ağrısı. Teknolojinin insan hayatında giderek daha çok yer edinmesi,çevre kirliliği,kimyasal maddeler ve hamilelikte radyasyona maruz kalmak,doğacak çocuklarda genetik deformasyona yol açabiliyor. Bu gelişmeler,çocuklardaki beyin tümörü riskini de artırıyor. Görülme sıklığı yüz binde 4-5 olan beyin tümörleri,çocukluk çağında en çok 3-12 yaşlan arasında ortaya çıkıyor. Çocukluk çağındaki beyin tümörlerinin en önemli belirtileri ise baş ağrısı,sabah kusmaları ve görme bozuklukları olarak kendisini gösteriyor. Özellikle ebeveynlerin çocukların baş ağrısını ciddiye alması gerekiyor,bu şikayetin beyin tümörü belirtisi olabileceğini unutmamalılar.

Hamilelikte Radyasyona Dikkat

Beyin tümörüne yol açan nedenler,hamilelik sırasında alınan radyasyon,genetik bozukluklar,bazı virüsler,çevresel etmenler ve kimyasal ajanlar olarak sıralanabilir. Hamileliğin ilk üç ayında kadınların radyasyondan uzak durması gerekiyor. Her kanser türünde,hatta her hastalıkta olduğu gibi beyin kanserlerinde de erken tanının,tedavinin seyrini ve sonuçlarını değiştirdiği yadsınamaz bir gerçek. Kendini baş ağrısı,kusma,denge ve görme bozukluğu belirtileriyle gösteren beyin tümörlerinde,şikayetlerin nedeni kafa içindeki basıncın artması. ‘Başım ağrıyor’ diyen çocuk ne olursa olsun ciddiye alınarak bir uzmana götürülmeli. Beyin tümörü tanısı koyarken şikayetlerin ayrıntılı olarak dinlenmesi gerekiyor. Erken tanı ile çocukluk cağı beyin tümörlerinin tedavisinde yüksek oranda başarı sağlanıyor.

Dr. Cengiz Çavumirza

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share