Yenidoğan Sünneti

Yenidoğanda sünnet girişimi nasıl yapılmalıdır? Erken sünnetin yararları nelerdir?

Sünnet Nedir? Ne zaman yapılabilir?
Sünnet,penis başını örten derinin orantılı bir şekilde cerrahi olarak çıkarılmasıdır.
Sünnet,yenidoğan döneminden başlayarak hastane koşullarında güvenle yapılabilir.

Sünnetin yararları nelerdir?
Erken yaşlarda yapılan sünnetin erkek çocuklarda idrar yolu enfeksiyon riskini azalttığı,sünnet derisinin yapışıklık ve enfeksiyonlarından koruduğu bildirilmektedir. Ayrıca ileri yaşlarda cinsel yolla bulaşan hastalıklarda azalma sağladığı ve penis kanseri riskini azalttığı gösterilmiştir.

Yenidoğanda sünnet girişimi nasıl yapılmalıdır?
Sünnet her yaş grubunda ağrılı bir işlemdir. Bu nedenle hastanemizde yenidoğan döneminde penise EMLA krem isimli bir ağrı giderici krem uygulanır ve ameliyathane koşullarında ‘Çan Yöntemi’ ile sünnet dikişsiz ve kansız bir yöntemle tamamlanır. Bu işlem yenidoğan döneminde ilk 1 ay içinde,bebekten alınan kan örneğinde kanama riski belirlenmezse yapılabilir. Bir aydan büyük çocuklarda sünnetin genel anestezi altında yapılması daha uygun olacaktır.

Sünnetin komplikasyonları nelerdir?
Hastane koşullarında yapılan sünnetin komplikasyonları nadirdir. Sünnet yarasından kanama,deride gelişen yapışıklık nedeniyle sorunlu iyileşme ve yetersiz sünnet gibi sorunlar gözlenebilir. İşlem sonrası damlar tarzda kanama,idrar yapamama,peniste artan oranda morarma gözlerseniz mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Sünnet sonrası bakım nasıl yapılmalıdır?
Sünnet yapılan bebeğin bakımı,cerrahi işlem sırasında penise sarılan pansumanın sünnet yarasının bez ve idrar ile temasını engellemesi nedeniyle oldukça kolaydır. Sünnet işleminden 2 saat sonra bebek eve gitmeye hazırdır ve ağrısı olmadığı için beslenme ve uyku düzeninde bir değişiklik olmayacaktır. Sünnet yarası 1 hafta içinde tam olarak iyileşir ve bu dönemden sonra penis bölgesi yıkanmaya başlanabilir. Sünnet sonrası penis başında hafif bir kızarıklık ve sarı bir tabaka görülmesi normaldir. Yara iyileştikten sonra sünnet derisinde yapışıklıkları engellemek amacıyla,ilk 3 ay banyo sonrasında penis derisi hafif olarak geriye çekilmelidir.

Prof. Dr. Gonca Tekant

Total
0
Shares
Related Posts

Depresyon Sonbahar Sever

Güneşli yaz günlerinden sonra havanın erken kararmaya ve yavaş yavaş soğumaya başladığı sonbaharda, tabiat gibi insanlar da değişim yaşıyor. Acıbadem Eskişehir Hastanesinden Uzman Psikolog Yelda Uçtu Öge sizin için yazdı.

Emziren Anneler Nelere Dikkat Etmelidir?

Anne sütü ve emzirmenin hem bebek hem de anne için başta beslenme olmak üzere, sağlık, bağışıklık, gelişimsel, psikolojik, sosyal ve ekonomik yönden çok sayıda yararı vardır.
Total
0
Share