Bebeğin Ev Ortamında Rahat ve Kolay Takibi

Evden yapılacak bir NST takibi hem hamileyi ve hem de doktoru tatmin edecek veriler sağlar.

Home fetal monitoring (evden takip) modern tıbbın sağladığı son olanaklardan biridir. Bebeğe ait kalp atımlarındaki çok değerli veriler değerlendirilerek gereken zamanda tıbbi müdahalelerde bulunulabilir;bebeğin beyninin oksijensiz kalarak özürlü olması ve anne karnındaki ölümlerin çok büyük kısmı engellenebilir.

Ana rahmindeki bebek ölümlerinin büyük kısmı gece uykuda olmaktadır. Bu ölümler dakikalar içinde olmaktan çok birkaç saat süren bir süreç gerektirmektedir,1-2 saat önceden harekete geçmek birçok bebeğin hayatını kurtaracaktır. Uyku sırasında NST cihazı karna bağlanarak uyunabilir ve istenen zamanlarda alarm vererek hamileyi de doktoru da uyarabilir.

Gebeliklerde ana rahmindeki bebeğin iyiliğini test etmek ve gerekli ise zamanında bir müdahale yaparak sağlığını/hayatını tehdit eden durumlardan kurtarmak çok önemlidir. Özellikle gebeliğin son 3 ayında bebeğin yaşama şansı çok yüksek olduğu için bu değerlendirme daha da önem kazanmaktadır. Yüksek riskli gebeliklerde,yani,ileri anne yaşı,hipertansiyon,diabet,ikiz gebelik,gelişme geriliği olan bebekler,amniotik sıvısı az ya da çok olan bebekler,önceden ölü bebek öyküsü olan kadınlar vb durumlardaki fetal iyilik testlerinin sonuçları vereceğimiz kararlarda büyük rol oynarlar. Aslında en kestirme yol bir iğne yardımıyla anne rahmindeki bebeğin kordon damarından kan almak (kordosentez) ve tüm kan göstergelerini incelemektir. Ancak bu invaziv işlem kendine has tehlikeler taşır. Bu nedenle invaziv olmayan yöntemler tercih edilir.

İnvaziv olmayan fetal iyilik testleri ise şunlardır:

  • Anne tarafından fetal hareket sayımı
  • Ultrasonografik değerlendirme (fetal biofizik skorlama)
  • Kardiotokografi (non stres test)

Rahimin kasılmalarını ve bebeğin kalp atımlarını kaydeden kardiotokografi iki şekilde kullanılabilir. Yapay ağrılar oluşturarak (kontraksiyon stres test) ya da hiçbir müdahalede bulunmadan aynen EKG de olduğu gibi kayıt alınarak (non-stres test). İki alıcı anne karnına kuşaklarla bağlanır ve kardiotokograf cihazı verileri kaydeder ve istenirse bir kağıda da yazdırır. Evden yapılacak bir NST takibi hem hamileyi ve hem de doktoru tatmin edecek veriler sağlar.

Prof. Dr. Tansu Küçük

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share